Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

2. januar 2020 14:38

Pas på uaffyret fyrværkeri

Fyns Politi vil gerne opfordre alle – og særligt børn - til at være ekstra varsomme, hvis de finder uaffyret fyrværkeri. Anledningen er, at der i dag kl 12.26 har været en ulykke på Korup Skole i Odense, hvor tre drenge på 11-12 år finder og håndterer noget uaffyret fyrværkeri – formentlig toppen af en kugleraket.

Det fundne fyrværkeri eksploderede, og de tre drenge kom til skade – den ene har fået en alvorlig skade på sit ene øje, og de to andre er kun lettere tilskadekomne.

Derfor vil Fyns Politi gerne opfordre alle til at passe på, hvis de finder ubrugt fyrværkeri - fx ude i naturen. Er man forældre, så opfordrer vi til, at man tager en snak med sine børn og advarer mod at samle fyrværkeri op. 

Uaffyret fyrværkeri skal håndteres med stor forsigtighed. Du kan finde mere information på Sikkerhedsstyrelsens hjemmeside www.sik.dk. Er du i tvivl, så ring 114
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

16. april 2026

Fyns Politi

Fyns Politi har anholdt en person for trusler mod efterskoler

Fyns Politi har været tilstede flere steder på Fyn her til eftermiddag grundet trusler mod en række efterskoler.

16. april 2026

Fyns Politi

Status på Fyns Politis indsats på bandeområdet

Samfundet og befolkningen i særligt Odense har siden årsskiftet været vidne til voldsomme hændelser, som kriminelle personer fra bandemiljøet har stået bag. Derfor har Fyns Politi også intensivt fokus på at komme bandekriminaliteten til livs.

11. april 2026

Fyns Politi

19-årig mand anholdt og sigtet for drab

En 41-årig kvinde blev fredag den 10. april 2026 fundet død i et område tæt ved Hans Bangsvej i Middelfart. En mand er nu anholdt mistænkt for drabet.