Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

10. maj 2021 14:08

Politiet til stede på to adresse på Østfyn og Midtfyn

I forbindelse med efterforskningen af en større sag om økonomisk kriminalitet er Fyns Politi i øjeblikket til stede på to adresser på henholdsvis Midtfyn og Østfyn.

Politiet er på de to adresser for at sikre eventuelle beviser. Det sker i samarbejde med kurator i det involverede konkursbo, der indgår i sagen. Politiet forventer ikke at skulle foretage anholdelser i forbindelse med undersøgelserne på de to adresser. 
Af hensyn til den videre efterforskning har Fyns Politi ikke mulighed for at komme med yderligere oplysninger i sagen.
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

23. august 2026

Fyns Politi

Fyns Politi rykkede lørdag ud til knivstikkeri i havekoloni i Odense

Meldingen kom omkring klokken 18.15, og Fyns Politi rykkede talstærkt ud. Blandt andet også fordi, der var melding om skud, som dog viste sig at være fra en løsskudspistol.

31. juli 2026

Fyns Politi

18-årig mand fremstilles i grundlovsforhør i forbindelse med voldtægtssag i Søndersø

Fyns Politi fik tirsdag aften kl. 23.08 en anmeldelse om voldtægt begået mod en ung kvinde på området ved Glavendrupskolen i Søndersø. Politiet har nu anholdt en 18-årig mand som fremstilles i grundlovsforhør.

29. juli 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterforsker voldtægt af ung kvinde

Fyns Politi fik tirsdag aften kl. 23.08 en anmeldelse om voldtægt begået mod en ung kvinde på området ved Glavendrupskolen i Søndersø i tidsrummet kl. 21.00 til kl. 23.00.