Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

10. maj 2021 14:08

Politiet til stede på to adresse på Østfyn og Midtfyn

I forbindelse med efterforskningen af en større sag om økonomisk kriminalitet er Fyns Politi i øjeblikket til stede på to adresser på henholdsvis Midtfyn og Østfyn.

Politiet er på de to adresser for at sikre eventuelle beviser. Det sker i samarbejde med kurator i det involverede konkursbo, der indgår i sagen. Politiet forventer ikke at skulle foretage anholdelser i forbindelse med undersøgelserne på de to adresser. 
Af hensyn til den videre efterforskning har Fyns Politi ikke mulighed for at komme med yderligere oplysninger i sagen.
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

29. juni 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser vidner og video i sag om voldtægt af særlig grov karakter

I forbindelse med en grov voldtægt af en kvinde sket aftenen/natten mellem torsdag den 25. juni og fredag den 26. juni omkring kl. 22.30-03.00, søger Fyns Politi vidner og evt. videooptagelser.

26. juni 2026

Fyns Politi

To personer sigtet efter ulykke mellem båd og paddleboard

Efter søulykken i søndags den 21. juni 2026, hvor en speedbåd ramte og kvæstede en yngre mand på paddlebord i Svendborg Sund, har Fyns Politi sigtet to personer.

25. juni 2026

Fyns Politi

Ejendomskøb og byggeprojekt giver Fyns Politi nye og moderne faciliteter

Et mangeårigt ønske fra Fyns Politi går nu i opfyldelse, efter Bygningsstyrelsen i dag har købt et domicil, som efter en omfattende ombygning bliver politiets og anklagemyndighedens nye politigård i Odense