Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

8. september 2025 11:13

Status på drabsforsøg søndag aften i Vollsmose

Fyns Politi er stadig tilstede i Vollsmose efter at en mand blev ramt af skud sent søndag aften, og efterforskningen af sagen pågår.

Fyns Politi fik søndag aften den 7. september kl. 2328 anmeldelse om, at der var hørt skud i Lærkeparken i Vollsmose i Odense, og at en person var blevet ramt. Den forurettede er en 28-årig mand fra Odense Kommune. Han er uden for livsfare.

 

Stort set samtidigt med anmeldelsen havde Fyns Politi første patrulje fremme på stedet og kort efter også indsatsleder og hundepatruljer.

 

Natten igennem har Fyns Politi været til stede i området – både med efterforskere og med tryghedsskabende patruljer.

 

Sagen efterforskes som drabsforsøg, og Fyns Politi mistænker, at hændelsen er banderelateret.

 

Vicepolitiinspektør Michael Lichtenstein siger: ”Vi er stadig tilstede i området, og det vil vi være et stykke tid endnu, fordi vi godt ved, at en hændelse som denne er meget utryghedsskabende. Udover at fange gerningspersonen eller gerningspersonerne, så er trygheden og sikkerheden for borgerne, der bor og færdes i området, vores højeste prioritet”.

 

Har man oplysninger, der kan bidrage til opklaringen, bedes man kontakte Fyns Politi på 114 eller med et tip via politi.dk.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

16. maj 2026

Fyns Politi

To udenlandske mænd varetægtsfængslet for større smykketyveri begået i Odense

De to mænd blev anholdt i Aalborg den 15. maj 2026 mistænkt for smykketyverier flere steder i landet. Begge mænd blev den 16. maj 2026 ved Retten i Odense varetægtsfængslet i fire uger.

13. maj 2026

Fyns Politi

65-årig mand dømt for voldtægt, sexvideooptagelser og drugging

En 65-årig mand fra Vordingborg Kommune er ved Retten i Odense idømt 2 år og 6 måneders fængsel for blandt andet voldtægt, forsøg på voldtægt, blufærdighedskrænkelse, uberettiget optagelse af sexvideoer samt besiddelse af euforiserende stoffer.

4. maj 2026

Fyns Politi

Politiet holder øvelse med udrykning på Fyn

Oplever du øget udrykningskørsel tirsdag til torsdag den 5-7. maj 2026, så er der sandsynlighed for, at det blot er en øvelse.