Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

21. marts 2025 15:17

Status vedr. højt brag i Odense i nat

På baggrund af fund på stedet samt tekniske undersøgelser foretaget af EOD og politiets teknikere er det Fyns Politis formodning, at braget på Æbleskivegyden i Odense blev forårsaget af en håndgranat.

Fyns Politi modtog natten til fredag kl 0142 en anmeldelse om et højt brag på Æbleskivegyden i Odense. Siden har politiet været tilstede i området, og her til morgen har både EOD og politiets teknikere arbejdet på stedet med henblik på at klarlægge, hvad der har forårsaget braget. De undersøgelser er nu færdige, og det er på den baggrund, at Fyns Politi nu melder ud, at braget formodentligt skyldes en håndgranat, som blev bragt til sprængning af en eller flere endnu ukendte gerningspersoner.

 

Ingen kom til skade ved sprængningen. Ingen personer er anholdt.

 

Vicepolitiinspektør Michael Lichtenstein siger: - På baggrund af undersøgelserne der er foretaget her til morgen og på baggrund af den efterforskning vi satte i gang i nat, er det vores formodning, at det er en håndgranat der er blevet bragt til sprængning. Vi kan ikke sige mere lige nu af hensyn til den videre efterforskningen, men den fortsætter naturligvis med henblik på at udfinde den eller de ansvarlige.

 

Ingen grund til utryghed

Selvom Fyns Politi ikke kan sige mere om hændelsen på nuværende tidspunkt, så vil politiet gerne betrygge borgerne i området i, at der ikke er grund til at være urolig elle utryg.

 

- På baggrund af det høje brag i nat og den udmelding, vi nu kommer med, så kan vi godt forstå, hvis der er nogle borgere i området, som er blevet forskrækkede og måske føler sig utrygge. I den forbindelse er det vigtigt for os at sige, at der ikke er noget i vores efterforskning eller i vores undersøgelser, der giver anledning til at man skal være utryg i området.

 

Hvis der er borgere, der har observeret biler, personer eller andet mistænkeligt i området, bedes man kontakte Fyns Politi på 114. Fyns Politi melder ud, når der er nyt i sagen.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

26. marts 2026

Fyns Politi

To mænd anholdt for ulovlig våbenbesiddelse

Fyns Politi har i dag den 26. marts 2026 anholdt og sigtet to mænd på henholdsvis 18 og 20 år. De vurderes at have relation til bandemiljøet i Odense.

24. marts 2026

Fyns Politi

Pas på falske billetter til Tinderbox

Den sidste uges tid har Fyns Politi modtaget mere end 10 anmeldelser om falske billetter til TInderbox, hvor det er meget svært at vurdere, at man er ved at blive snydt.

16. marts 2026

Fyns Politi

To unge mænd anholdt og sigtet for grov vold

Fyns Politi har den 16. marts 2026 været tilstede på flere adresser i Odense og omegn i forbindelse med en anholdelsesaktion.