Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

2. maj 2023 08:00

Fyns Politi efterlyser vidne/ vidner til en sag om kvalificeret vold i Middelfart

Fyns Politi søger vidner til en voldsepisode, der fandt sted den 18. april kl ca. 15.00 i krydset Teglgårdsparken/ Brovejen i Middelfart.

Forurettede holdt ved krydset Teglgaardsparken/ Brovejen på sin knallert tirsdag eftermiddag den18. april omkring kl 15.00, da en sort stationcar af mærket Ford kørte op på siden af ham.

 

3 personer steg kort efter ud af bilen og overfaldt forurettede med slag og spark. Den ene person havde også en kniv og forsøgte at snitte eller stikke forurettede med denne, men det afværgede forurettede.

 

Der 3 personer beskrives som:

A: Mand, 18-25 år, 170-175 cm, Kropsbygning: Spinkel, Hudfarve: Brun, Hårfarve: Sort, Yderligere kendetegn: Lille sort skæg på hagen. Iført: Sort Adidas trøje og sorte bukser.

B: Mand, 18-25 år, 165-170 cm, Kropsbygning: Spinkel, Hudfarve: Sort, Hårfarve: Sort, Yderligere kendetegn: Krøllet hår. Iført: Sort kasket med hvid tekst: "ICON", gråt træningssæt af mrk. Nike.

C: Mand, 25-30 år, 180-185 cm, Kropsbygning: Muskuløs, Hudfarve: Brun, Hårfarve: Sort. Iført: Sort træningssæt og bevæbnet med køkkenkniv.

 

Vi søger vidner

På et tidspunkt holdt en mindre rød bil på modsatte side af krydset på Brovejen. Denne begyndte at dytte voldsomt under episoden, hvilket angiveligt fik de 3 personer til at stoppe deres forehavende og køre væk fra gerningsstedet ad Brovejen i Østlig retning. Fyns Politi er meget interesserede i at høre fra personen/personerne i den lille røde bil. Fyns Politi er også meget interesserede i at høre fra andre vidner, som har set eller hørt noget i relation til voldsepisoden. Fyns Politi kan kontaktes på 114.

 

Fyns Politi kan ikke sige yderligere om episoden. 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

18. september 2026

Fyns Politi

Fire mænd fremstilles i grundlovsforhør for stort værktøjstyveri

Fyns Politi kom torsdag den 17. september 2026 på sporet af værktøjstyve, hvilket har resulteret i et meget stort fund af stjålet værktøj

11. september 2026

Fyns Politi

35-årig mand anholdt for omfattende bedrageri med ellade-abonnementer

Fyns Politi har foretaget anholdelse af en 35-årig mand, der mistænkes for i virksomheden LS Busser ApS at have oprettet 573 privatabonnementer hos en ladeoperatør og anvendt disse abonnementer til selskabets eller underleverandørers køretøjer til erhvervsmæssig kørsel uden at betale for den opladede strøm.

10. september 2026

Fyns Politi

Fyns Politi har været tilstede på en skole i Odense i forbindelse med en hændelse

Fyns Politi efterforsker lige nu en utryg hændelse der fandt sted tidligere på dagen på en skole i Odense. Vi formoder at der er tale om en isoleret hændelse, og der er umiddelbart ingen grund til utryghed.