Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

9. juli 2024 08:41

33-årig anholdt for drab - fremstilles i grundlovsforhør senere

En 42-årig er natten til tirsdag fundet dræbt på et hotel i Sydhavnen. 33-årig mand er anholdt.

Natten mellem mandag og tirsdag kl. 02.51 henvendte en 33-årig mand sig til politiet på Bellahøj og fortalte, at han tidligere på natten havde slået en person ihjel på et hotel i Sydhavnen. Patruljer kørte straks til stedet, hvor en afdød person blev fundet på et af hotellets værelser. Det drejer om en 42-årig, udenlandsk statsborger.

 

Den 33-årige blev anholdt og sigtet for drab, og en efterforskning blev indledt på det formodede gerningssted på hotelværelset. Der arbejdes fortsat på stedet.

 

Det er endnu uvist, hvornår den 33-årige bliver fremstillet i grundlovsforhør.

Pressekontakt

Telefon: 35219260

7. oktober 2026

Københavns Politi

34-årig mand anholdt for flere bedrageriforhold

På baggrund af en større efterforskning foretog Københavns Politis afdeling for økonomisk kriminalitet tirsdag formiddag anholdelse af en 34-årig mand. Han er er mistænkt for omfattende bedrageri primært begået mod folk i mandens omgangskreds.

6. oktober 2026

Københavns Politi

Tilbageholdelse af udeholdets fans ved kommende fodboldderby

Når F.C. København og Brøndby IF søndag den 8. november mødes i Parken, har Københavns Politi givet F.C. København påbud om, at udeholdets fans skal kunne tilbageholdes i op til en time efter kampen.

1. oktober 2026

Københavns Politi

Mand dømt for hvidvask i forbindelse med angrebet ved den israelske ambassade

I starten af 2026 blev to svenske statsborgere idømt henholdsvis 12 og 14 års fængsel for at have begået et terrorangreb mod den israelske ambassade i oktober 2024. Nu er en 52-årig mand blevet idømt 1 år og 9 måneders ubetinget fængsel samt et indrejseforbud i 6 år for bl.a. at have overleveret 30.000 kroner til en af gerningsmændene bag terrorangrebet.