Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

14. september 2022 10:34

Drabsmand brugte cykel under flugten

Københavns Politi har et godt billede af den flugtrute, som gerningsmanden til drabet mandag aften på Frederikssundsvej benyttede. Politiet vil derfor gerne høre fra vidner, der kan have set ham.

På baggrund af den igangværende efterforskning af det drab, der blev begået mandag aften i en butik på Frederikssundsvej i København NV, har Københavns Politi fået klarlagt noget af den rute, som gerningsmanden benyttede sig af efter drabet på en 24-årig mand.

Politiet modtog anmeldelse om skyderiet mandag kl. 20.47, og efter at have gennemgået videoovervågning og talt med vidner står det klart, at gerningsmanden er løbet ud af butikken og til venstre ad Frederikssundsvej. Kort efter drejede han til venstre ad Vibevej, hvor han tog en cykel og formentlig kørte til højre ad Ørnevej.

 

Københavns Politi 

 

”Vi har et rimeligt godt billede af, hvor gerningsmanden har bevæget sig hen umiddelbart efter drabet, men vi vil fortsat gerne tale med vidner, der har været i området ved Vibevej og Ørnevej mandag aften. De kan have set gerningsmanden på cykel,” siger vicepolitiinspektør Knud Hvass fra Københavns Politi.

Gerningsmanden beskrives som en ung mand, der er spinkel af bygning og var iført sort beklædning. Han var desuden maskeret og havde en hætte trukket op over hovedet.

Nærpolitiet var i går til stede ved gerningsstedet med den mobile politistation, som fik besøg af mere end 80 borgere. I den forbindelse kom der oplysninger, som nu indgår i den fortsatte efterforskning. 

Er der borgere, der har oplysninger til sagen, bedes de kontakte Københavns Politi på tlf. 1-1-4.

Pressekontakt

Telefon: 35219260

4. juni 2026

Københavns Politi

Seks års fængsel til bilist i sag om uagtsomt manddrab

En 25-årig mand blev i dag idømt en fængselsstraf for uagtsomt manddrab i forbindelse med, at han med høj fart mistede herredømmet over sin bil i Frederikssundsvejstunnelen.

4. juni 2026

Københavns Politi

To mænd med tilknytning til cykelforretning fremstilles for organiseret tyveri af cykler

Efterforskningen af en række organiserede cykeltyverier førte onsdag til anholdelsen af fire mænd med tilknytning til en cykelhandler på Frederiksberg. De er mistænkt for at stjæle cykler og sælge dem videre i forretningen.

26. maj 2026

Københavns Politi

Har du styr på passet inden sommerferien?

Sommerferien nærmer sig med hastige skridt, men inden flybilletterne bestilles, er det en god idé at tjekke gyldigheden af sit pas samt indrejsereglerne for det land, man har tænkt sig at rejse til.