Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

14. oktober 2020 09:11

Indsatsen mod banderne fortsætter

Trods forlydender om at grupperingerne har indstillet konflikten, holder Københavns Politi fast i den intensiverede indsats. Efterforskningen af konkrete sager, der kan kobles til konflikten, og den forebyggende og tryghedsskabende indsats i de lokalområder, grupperingerne holder til, fortsætter.

I løbet af de seneste uger har Københavns Politi skruet op for bandeindsatsen, fordi vi har kunnet konstatere yderligere en konflikt mellem grupperinger i det københavnske bandemiljø. 

Der har hen over de seneste dage været forlydender om, at grupperingerne angiveligt har sluttet fred. Det får ikke politiet til at indstille indsatsen. 

»Det er selvfølgelig glædeligt, hvis de stridende parter har indgået en aftale om fred. Men vi ved af erfaring, at aftaler mellem grupper af kriminelle bander kan være skrøbelige, og derfor holder vi trykket i områderne for at sikre, at der er lagt låg på konflikten,« siger ledende politiinspektør for efterforskningsenheden Poul Kjeldsen.

Derfor vil politiet fortsat føre skærpet tilsyn i områderne Tingbjerg, Sjælør, Nørrebro og Nordvest, hvor de implicerede grupperinger hovedsageligt holder til. Nærpolitiet vil desuden fortsætte den tryghedsskabende indsats med dialog med bl.a. beboerforeninger, skoler og foreninger for at øge trygheden i områderne. 

»Vi bliver ved med at være mere synligt til stede i områderne, ligesom vores efterforskning af de episoder, vi mener, bandemedlemmerne har været involveret i, fortsætter. Jeg er fortrøstningsfuld i forhold til, at vi vil få stillet gerningsmændene i de sager til ansvar,« siger Poul Kjeldsen. 

Konflikten er – trods forlydenderne om, at der er sluttet fred – fortsat registreret hos politiet som en igangværende bandekonflikt. 

Bandemedlemmer, der begår kriminalitet i forbindelse med en igangværende konflikt, risikerer op til en fordobling af deres straf. Fængslede medlemmer fra involverede grupper kan desuden nægtes udgang fra fængslet under verserende konflikter. 

Københavns Politi opfordrer fortsat borgere, der føler sig utrygge eller som har oplevet noget, politiet bør kende til, til at kontakte os på tlf. 1-1-4. 

Pressekontakt

Telefon: 35219260

14. september 2026

Københavns Politi

Midlertidig restriktionszone i luftrummet over store dele af København og Amager

Fra den 16. september kl. 23.59 til den 20. september kl. 23.59 vil der blive indført en midlertidig restriktionszone i luftrummet over størstedelen af København og Amager. Restriktionszonen er indført i forbindelse med, at NATOs Militærkomité afholder konference i København den 18.-19. september.

10. september 2026

Københavns Politi

Bandemedlem anholdt for at levere kokain til narkotikacentraler

Københavns Politi fremstiller torsdag en 29-årig dansk statsborger i grundlovsforhør. Han er sigtet for at sælge store mængder kokain til narkotikacentraler i Hovedstadsområdet. Kokainen er efterfølgende solgt og leveret til kunder via narkotikabude.

3. september 2026

Københavns Politi

Københavns Politi indfører midlertidig restriktionszone i luftrummet over store dele af København

I perioden fra den 4. september kl. 23.59 til den 5. september kl. 23.59 vil der blive indført en midlertidig restriktionszone i luftrummet over store dele af København i forbindelse med Flagdag for Danmarks udsendte. Den midlertidige restriktionszone er indført af sikkerhedsmæssige årsager, og for at politiet kan arbejde i luftrummet.