Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

24. september 2025 14:29

Orientering om efterforskning af hændelse med uidentificerede droner over Københavns Lufthavn

Københavns Politi orienterer hermed om den igangværende efterforskning af hændelsen med flere uidentificerede droner over Københavns Lufthavn den 22. september 2025

Som opfølgning på hændelsen mandag den 22. september 2025, hvor der blev anmeldt tilstedeværelse af flere uidentificerede droner over Københavns Lufthavn, kan Københavns Politi oplyse, at der foregår et intenst efterforsknings- og efterretningsarbejde med henblik på at klarlægge, hvem der stod bag flyvningen og motivet herfor.

 

Dette arbejde foregår i tæt dialog med blandt andet PET, Forsvaret samt øvrige nationale og internationale myndigheder. Der kan være oplysninger af efterretningsmæssig karakter, som vi af gode grunde ikke kan dele med offentligheden, ligesom vi for øjeblikket heller ikke hverken be- eller afkræfter mere specifikke detaljer i vores efterforskning.

 

”Som en del af efterforskningen foretager vi vidneafhøringer, indhentning af fysiske og elektroniske spor, ligesom vi også indhenter og gennemser overvågnings- og andre videooptagelser. Vi har allerede modtaget mange optagelser af mandagens hændelse fra borgerne. De optagelser indgår i vores efterforskning, og det samme gør den øvrige data vedrørende lufttrafik samt tilstedeværelsen af skibe i området, hvorfra dronerne kan have lettet og eller landet,” siger Poul Kjeldsen, politiinspektør ved Københavns Politi.

 

Københavns Politi har det seneste døgn fået mere end 100 anmeldelser om droner og dronelignende genstande. Vi har stor forståelse for, at en hændelse som den mandag aften skaber utryghed og ekstra opmærksomhed på droner og dronelignende genstande.

 

”Det er imidlertid vigtigt for os at understrege, at borgerne kan føle sig trygge ved, at vi sammen med øvrige myndigheder arbejder målrettet for at klarlægge de nærmere omstændigheder ved mandagens hændelse og, at man kan være tryg ved at færdes i og omkring lufthavnens område og i politikredsen i øvrigt,” siger Poul Kjeldsen.

 

Københavns Politi giver for nuværende ikke yderligere kommentarer eller oplysninger til sagen.

Pressekontakt

Telefon: 35219260

15. juni 2026

Københavns Politi

Sammenlagt mere end seks års fængsel i grov sag om kontaktbedrageri

Tre personer er nu idømt samlet seks år og seks måneders fængsel for at have udsat en 75-årig mand for omfattende og groft kontaktbedrageri.

11. juni 2026

Københavns Politi

Fire mænd idømt fængselsstraffe i sag om kontaktbedragerier

Fire mænd i alderen 17-24 år blev i dag idømt fængselsstraffe i en sag om kontaktbedragerier begået mod ældre borgere i Københavnsområdet. En person blev frifundet.

4. juni 2026

Københavns Politi

Seks års fængsel til bilist i sag om uagtsomt manddrab

En 25-årig mand blev i dag idømt en fængselsstraf for uagtsomt manddrab i forbindelse med, at han med høj fart mistede herredømmet over sin bil i Frederikssundsvejstunnelen.