Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

27. februar 2023 16:20

To mænd dømt for at svindle ældre kvinder

To unge mænd er i dag idømt fængsel for at svindle flere ældre kvinder ved at have udgivet sig for at være fra banken.

I en sag, hvor 21 kvinder i alderen 77 til 92 år er blevet franarret deres kreditkort og pinkode, blev to mænd på 19 og 22 år i dag kendt skyldige og straffet med fængsel i henholdsvis et år og ni måneders fængsel og halvandet års fængsel. 

Kvinderne er alle bosiddende på Sjælland, og er blevet svindlet ved, at ukendte gerningsmænd har ringet dem op og udgivet sig for at være fra banken. Svindlerne har i den forbindelse fortalt de ældre, at der er foretaget en mistænkelig overførsel på deres konto, men at en ’medarbejder’ fra banken vil komme for at sikre deres kreditkort. 

Efter opkaldet mødte en ’medarbejder’ op på deres private adresser og franarrede dem kort og pinkode, hvorefter der blev foretaget adskillige hævninger og køb fra deres kort. 

De to nu dømte mænds rolle har primært været at hæve pengene fra de forurettedes kreditkort.

”Sagen tyder på, at svindlen er foregået på en meget organiseret måde, hvor svindlerne har ringet fra Jylland, mens man har haft kørehold på Sjælland klar til at hente kreditkortene hos de ældre,” siger anklagerfuldmægtig Tine Graakjær fra Københavns Politi.

De to mænd blev også dømt for 411 forsøg på svindel, idet efterforskere kunne se, at telefonnummeret, som svindlerne havde ringet fra, ligeledes havde forsøgt at ringe til 411 andre ældre borgere.

Til medier: For yderligere spørgsmål kontakt anklager Tine Graakjær på tlf. 5141 5043.

Pressekontakt

Telefon: 35219260

6. november 2026

Københavns Politi

Efterlysning af mistænkt for vold mod politiet

I forbindelse med uroligheder ved en demonstration i København den 17. oktober 2026 deler Københavns Politi nu billeder af en person, som mistænkes for vold mod politiet.

5. november 2026

Københavns Politi

Mand efterlyses for røveri i Netto

****OPDATERING 5/11-26: Den efterlyste person har meldt sig selv, og efterlysningen er ikke længere aktiv. Vi har derfor fjernet billeder og signalement fra teksten. Vi opfordrer medier og andre, der har delt billederne, til at slette eller anonymisere dem.**** I en sag om røveri i Netto på Jorisvej på Amager beder Københavns Politi om hjælp til at identificere en mand, der er mistænkt i sagen.

2. november 2026

Københavns Politi

24-årig kvinde dømt for at svindle ældre borgere

En 24-årig kvinde er i dag blevet idømt 10 måneders ubetinget fængsel for i en periode fra oktober 2024 til maj 2025 at have medvirket til at franarre borgere et større kontantbeløb.