Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Politi

Nyhed

23. juli 2019 10:11

Vi har mistet en kollega

En politiassistent ved Københavns Politi har mistet livet i en færdselsulykke ved Langebro natten til tirsdag, mens han var i tjeneste. De nærmeste pårørende er underrettet.

En 35-årig politiassistent ved Københavns Politi mistede natten til tirsdag livet i en færdselsulykke ved Langebro. Politiassistenten blev tilfældigt impliceret i trafikulykken, mens han var i tjeneste.

”Det er en besked, vi alle har modtaget med stor sorg. Han var en vellidt kollega, som efterlader et stort tab hos Københavns Politi. Mine tanker og dybeste medfølelse går til de pårørende,” siger chefpolitiinspektør ved Københavns Politi, Jørgen Bergen Skov. 

Alle landets politistationer vil tirsdag flage på halv til ære for vores mistede kollega. 

Vi har for nuværende ikke yderligere kommentarer. 

Pressekontakt

Telefon: 35219260

20. november 2025

Københavns Politi

17-årig mand tiltalt for uagtsomt manddrab under særligt skærpende omstændigheder

Anklagemyndigheden ved Københavns Politi har rejst tiltale mod en 17-årig dansk mand, som er tiltalt for uagtsomt manddrab under særligt skærpende omstændigheder i forbindelse med et færdselsuheld på Roskildevej i Valby i august. Ulykken kostede en 65-årig mand livet.

14. november 2025

Københavns Politi

Københavns Politi ser en stigning i bedragerisager, hvor personer udgiver sig for at være fra politiet

Københavns Politi oplever i øjeblikket en stigning i sager, hvor særligt ældre borgere, bliver snydt at personer, der udgiver sig for at være fra politiet ved at vise falsk politilegitimation. Fælles for sagerne er, at svindlerne misbruger borgernes tillid til politiet og andre myndigheder for at fremstå troværdige.

11. november 2025

Københavns Politi

Københavns Politi har anholdt to mænd i omfattende sag om hvidvask

Det var efterforskningen af en lignende sag, som ledte politiet på sporet af de to anholdte