Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

12. april 2022 12:49

Mand idømt 6 års fængsel for voldtægt af ung pige

Manden er dømt for at have presset en ung pige til sex, ved at true med at offentliggøre intime billeder - såkaldt sextortion.

Retslogo og politimand

Den 41-årige mand var tiltalt for over i over et halvt år ugentlig at have truet sig til sex med den unge pige, som var 16 år da misbruget begyndte. Overgrebene fandt blandt andet sted i Albertslund.
Først da pigen kontaktede en hotline for børn og siden politiet, blev overgrebene stoppet.

“Sagen her er et godt eksempel på, hvorfor man straks skal gå til myndighederne, hvis man bliver truet på denne måde”, siger senioranklager Helene Lindberg Brædder.

Da sagen kom til Københavns Vestegns Politis kendskab, blev der med det samme indledt efterforskning, som i første omgang drejede sig om at fastslå gerningsmanden identitet, som han havde løjet om over for pigen. I ugerne efter blev manden anholdt og fremstillet i grundlovsforhør. Han har siden siddet fængslet i sagen.

“Manden har misbrugt en ung og psykisk sårbar pige. Han har truet med, at han ville sprede falske rygter om hende, og at han ville offentliggøre intime billeder af hende, hvis hun ikke havde sex med ham. Det er voldtægt og i det lys skal man se straffen”, siger Helene Lindberg Brædder.

Ud over fængselsstraffen har Retten i Glostrup givet den 41-årige mand forbud med at kontakte børn og unge under 18 år via internettet.


Den dømte har valgt at anke dommen til landsretten.

 

Pressekontakt:

Senioranklager Helene Lindberg Brædder via pressetelefon 40263704.
 

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

23. juni 2026

Københavns Vestegns Politi

Tillykke til alle nyuddannede - pas godt på hinanden under fejringen

Fejr med fornuft og pas godt på hinanden – særligt i trafikken, opfordrer Københavns Vestegns Politi.

18. juni 2026

Københavns Vestegns Politi

12 års fængsel for planlagt drabsforsøg i Glostrup

En 25-årig mand er blevet idømt 12 års fængsel for et planlagt drabsforsøg, hvor en mand blev skudt i hovedet og overkroppen på en parkeringsplads i et boligområde i Glostrup. Den forurettede overlevede alene på grund af hurtig førstehjælp og efterfølgende livreddende behandling på hospitalet.

18. juni 2026

Københavns Vestegns Politi

1 års fængsel for opbevaring og salg af store mængder ulovligt fyrværkeri

34-årig mand dømt for at have opbevaret og solgt store mængder ulovligt fyrværkeri fra adresser. Fyrværkeriet udgjorde en betydelig fare for omgivelserne.