Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

10. juni 2020 15:51

Hvem er denne mand?

Københavns Vestegns Politi efterlyser en mand, som mistænkes for et røveri på Søborg Hovedgade, hvorunder en kvinde sprang ud fra første sal.

Mistænkt for røveri på Søberg Hovedgade

Københavns Vestegns Politi sætter manden i forbindelse med et røveri på Søborg Hovedgade tirsdag den 2. juni kl. 10.04. Under røveriet, hvor gerningsmanden truede med kniv, flygtede en kvinde ud af et vindue på første sal og sprang ned på fortovet. Hun pådrog sig overfladiske kvæstelser i faldet, blev hospitalsbehandlet og er siden udskrevet.

Den 4. juni opfordrede Københavns Vestegns Politi offentligt manden til at melde sig selv, fordi efterforskerne havde overvågningsbilleder af ham.

- Han har ikke meldt sig og nu offentliggør vi billederne. Hvis nogen ved, hvem han er eller hvor han færdes, så er vi meget interesseret i at høre om det, siger politikommissær Ole Nielsen.

Han talte engelsk, er ca. 20-25 år gammel og almindelig af bygning – se foto eller kort film på Københavns Vestegns Politis facebook.
 

Mistænkt for røveri på Søborg Hovedgade

 

Pressekontakt

Politikommissær Ole Nielsen tlf.: 4018 1198. 

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

12. juni 2026

Københavns Vestegns Politi

Kontrolaktion mod prostitutionsmiljøet førte til anholdelser og udvisninger

Fire kvinder blev anholdt under en målrettet kontrolaktion mod prostitutionsmiljøet på Vestegnen. Tre er efterfølgende blevet udvist af Danmark.

10. juni 2026

Københavns Vestegns Politi

Syv anholdt efter panserværnsraket-affyring i Glostrup

Et tæt samarbejde mellem dansk, svensk og tysk politi har ført til anholdelsen af syv personer, der mistænkes for forskellige roller i sagen om en panserværnsraket-affyring mod et hus i Glostrup i april.

27. maj 2026

Københavns Vestegns Politi

Markante fængselsdomme for grove selvtægtsoverfald

En gruppe på seks personer er i dag ved Retten i Glostrup idømt fængselsstraffe på op til fem et halvt år for en række grove overfald på personer, som gruppen mistænkte for pædofili. Overfaldene fandt sted flere steder i Hovedstadsområdet