Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

24. marts 2023 13:49

Konfiskeret vanvidsbil skal erstattes med 900.000 kroner

Retten i Glostrup har konfiskeret en dyr leasingbil efter vanvidskørsel og bestemt, at leasingtageren skal betale leasingselskabet erstatning for tabet af bilen.

Lasermåling

En 55-årig mand fra Frederiksberg er idømt 20 dages fængsel og frakendt førerretten i tre år for vanvidskørsel. 

Kørslen bestod i, at han en eftermiddag i oktober sidste år blev målt til mindst 107 kilometer i timen på Kystholmen ved Avedøre Holme. Strækningen er et tættere bebygget industriområde i en 50 km/t-zone, og hastighedsoverskridelsen var på 114 procent.

En færdselsbetjent beslaglagde bilen på stedet, og i går afgjorde en dommer, at bilen skulle konfiskeres.

Bilen, en over to ton tung Mercedes AMG GT 63 S 4MATIC med en 4-liters V8 motor og 639 hestekræfter, var leaset af dømtes selskab sidste år.

”Efter konfiskationen rejste leasingselskabet et erstatningskrav på 918.375 kroner mod dømtes selskab for tabet af bilen, og det imødekom retten i forbindelse med dommen om vanvidskørsel,” siger specialanklager Charlotte Møgelhøj, Anklagemyndigheden. 

Den 31. marts er de to år siden, at vanvidspakkens strafskærpelser trådte i kraft.

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

7. november 2025

Københavns Vestegns Politi

Politiet søger vidner efter drab

Københavns Vestegns Politi efterforsker et drab efter skyderi i Ishøj

5. november 2025

Københavns Vestegns Politi

Kurs mod sikkerhed - mange kontroller til søs i år

38 patruljesejladser, 776 kontrollerede fartøjer og en god portion sømandsråd – sådan lyder status, når Københavns Vestegns Politi gør sæsonens skibs-log op.

29. oktober 2025

Københavns Vestegns Politi

Dom for grooming

En 56-årig mand fra Vallensbæk er i dag idømt tre måneders fængsel for at have forsøgt at manipulere to unge piger med henblik på at begå en seksuel forbrydelse samt for at have taget intime fotos af flere unge piger.