Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

24. marts 2023 13:49

Konfiskeret vanvidsbil skal erstattes med 900.000 kroner

Retten i Glostrup har konfiskeret en dyr leasingbil efter vanvidskørsel og bestemt, at leasingtageren skal betale leasingselskabet erstatning for tabet af bilen.

Lasermåling

En 55-årig mand fra Frederiksberg er idømt 20 dages fængsel og frakendt førerretten i tre år for vanvidskørsel. 

Kørslen bestod i, at han en eftermiddag i oktober sidste år blev målt til mindst 107 kilometer i timen på Kystholmen ved Avedøre Holme. Strækningen er et tættere bebygget industriområde i en 50 km/t-zone, og hastighedsoverskridelsen var på 114 procent.

En færdselsbetjent beslaglagde bilen på stedet, og i går afgjorde en dommer, at bilen skulle konfiskeres.

Bilen, en over to ton tung Mercedes AMG GT 63 S 4MATIC med en 4-liters V8 motor og 639 hestekræfter, var leaset af dømtes selskab sidste år.

”Efter konfiskationen rejste leasingselskabet et erstatningskrav på 918.375 kroner mod dømtes selskab for tabet af bilen, og det imødekom retten i forbindelse med dommen om vanvidskørsel,” siger specialanklager Charlotte Møgelhøj, Anklagemyndigheden. 

Den 31. marts er de to år siden, at vanvidspakkens strafskærpelser trådte i kraft.

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

12. juni 2025

Københavns Vestegns Politi

Udlændinge anholdt i sag om social dumping

Tæt samarbejde med svensk politi

11. juni 2025

Københavns Vestegns Politi

Unge, kunst og oplysning: Fond støtter aktiviteter mod narko

Fire stærke initiativer mod narkotika får støtte fra ’Ejner Christian Christensens Fond’, som bestyres af Københavns Vestegns Politi.

13. maj 2025

Københavns Vestegns Politi

Mand anholdt for seksuelle overgreb mod to mindreårige piger

Politiet mistænker, at flere kan være blevet krænket.