Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

7. januar 2020 21:08

Politiets varselsskud i Herlev

Københavns Vestegns Politi har her til aften affyret varselsskud i Herlev. Ingen er kommet alvorligt til skade og politiet har anholdt to personer

Blå blink, Københavns Vestegns Politi

Klokken 18.38 forsøgte politiet at bringe en bil til standsning på en parkeringsplads ved Stationsalleen 7 i  Herlev i forbindelse med en politiforretning. I stedet for at stoppe, valgte føreren af bilen at accelererede mod politipersonalet. En politimand blev ramt af bilen og derfor valgte politimandens kollega at afgive et varselskud op i luften. Bilen fortsatte meget hasarderet og ramte en fodgænger på vejen væk. 

To personer anholdt

Kort efter fandt politiet bilen og efterfølgende blev to personer anholdt. De er blandet andet blevet sigtet for forsøg på grov vold, for vold mod politiet og for at have bragt andres liv i fare.

Både fodgængeren og politimanden blev efterfølgende tjekket på skadestuen, men har alene pådraget sig knubs.

Anklagemyndigheden er nu i gang med at tage stilling til, om de to anholdte skal fremstilles i grundlovsforhør onsdag

Københavns Vestegns Politi har ikke yderligere kommentarer her til aften.

 

Pressekontakt via pressetelefon 61197509

 

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

29. september 2026

Københavns Vestegns Politi

Syv års fængsel for kokain og opbevaring af våben

En 23-årig mand er idømt syv års ubetinget fængsel for at besidde 700 gram kokain til videresalg og et våbenlager.

18. september 2026

Københavns Vestegns Politi

Dømt for flere voldtægter

En 43-årig mand fra Brøndby Strand er idømt fem års fængsel for gentagne voldtægter af sin daværende hustru og voldtægt af en kvinde, som han kørte som taxachauffør. Han blev samtidig udvist af Danmark i 12 år.

17. september 2026

Københavns Vestegns Politi

Lattergas-screener: Tre bilister dømt for lattergaskørsel

Retten i Glostrup har nu dømt tre bilister for at køre med lattergas i blodet. I alle tre sager indikerede et screeningsapparat, som politiet aktuelt tester, lattergas i førernes udåndingsluft. Efterfølgende blodprøver påviste lattergas i blodet.