Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

10. december 2024 09:28

Anholdt for fremme af terror

Politiet har anholdt en mand, der er sigtet for terrorfremme

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Københavns Vestegns Politi har anholdt en mand, der er sigtet for at fremme en international, højreekstremistisk terrorsammenslutning. Manden er anholdt på baggrund af en længerevarende efterforskning i PET. Han vil senere i dag blive fremstillet for en dommer i grundlovsforhør i Retten i Glostrup, og ved retsmødet vil anklageren begære lukkede døre.

 

Af hensyn til begæringen om lukkede døre og af hensyn til efterforskningen har Københavns Vestegns Politi ikke yderligere kommentarer.


Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

11. marts 2026

Københavns Vestegns Politi

Stor politiøvelse ved tre S-stationer og Brøndby Stadion

De to kommende torsdage – den 12. og 19. marts – gennemfører politiet en større planlagt øvelse ved S-stationerne Danshøj, Glostrup og Brøndbyøster samt ved Brøndby Stadion. Øvelsen kan i perioder påvirke trafikken lokalt.

11. marts 2026

Københavns Vestegns Politi

Efterlysning efter skudepisode i Måløv

Københavns Vestegns Politi offentliggør nu billede af en mand, som er mistænkt for drabsforsøg i forbindelse med skudepisoden i Måløv den 4.3

10. marts 2026

Københavns Vestegns Politi

Søg støtte til udsatte børn og unge på Vestegnen

Kender du et barn eller en ung under 18 år fra Vestegnen, som har brug for et skub i den rigtige retning? Så er der lige nu mulighed for at søge støtte fra Ellen og Herman Egelunds Fond. Ansøgningsfristen er 7. april 2026.