Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

14. marts 2023 12:49

Stalker skal nu et år i fængsel

Retten i Glostrup har idømt en før ustraffet mand et års ubetinget fængsel for at true og telefonchikanere en ex-kæreste i cirka fem måneder.

Mikrofon i retten

Ikke mindre end 653 gange sendte en 37-årig mand fra Hvidovre systematisk og vedvarende uønskede sms’er og telefonsvarerbeskeder til en ex-kæreste og mor til deres fælles barn.

I beskederne truede han hende jævnligt på livet eller med vold. I enkelte tilfælde truede han hende via hendes familie eller via personale på barnets skole.

Chikanerierne begyndte sidst i januar 2022 – kort efter straffelovens nye stalkingparagraf trådte i kraft. De fortsatte, selvom politiet gav ham et tilhold om ikke at kontakte hende, men gentagelser medførte, at han blev anholdt og varetægtsfængslet i juni.

Retten dømte ham for stalking og trusler:

”Et år i fængsel er en konsekvent dom i betragtning af, at han ikke tidligere var straffet af relevans og hovedsagligt stalkede hende telefonisk,” siger anklagerfuldmægtig Mette Thorsen. 

Han blev desuden dømt for at true den betjent, som informerede ham tilholdet, med vold.

Han ankede dommen på stedet, da retten afsagde dom fredag den 10. marts.

 

Straffelovens § 242

Den, der på en måde, som er egnet til at krænke en anden persons fred, systematisk og vedvarende kontakter, forfølger eller på anden måde chikanerer den pågældende, straffes for stalking med bøde eller fængsel indtil 3 år.

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

17. september 2026

Københavns Vestegns Politi

Lattergas-screener: Tre bilister dømt for lattergaskørsel

Retten i Glostrup har nu dømt tre bilister for at køre med lattergas i blodet. I alle tre sager indikerede et screeningsapparat, som politiet aktuelt tester, lattergas i førernes udåndingsluft. Efterfølgende blodprøver påviste lattergas i blodet.

16. september 2026

Københavns Vestegns Politi

Fængselsstraf til lattergaspusher

En 33-årig mand fra Brønshøj skal tre måneder i fængsel for 18 handler med i alt 470 flasker lattergas forskellige steder på Vestegnen.

15. september 2026

Københavns Vestegns Politi

Politiet indfører visitationszone ved Brøndby-FCK kamp

Københavns Vestegns Politi indfører visitationszone i forbindelse med søndagens fodboldkamp mellem Brøndby IF og FCK.