Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestjyllands Politi

Nyhed

21. december 2022 11:32

Dom i sag om dobbelt voldtægt

En 32-årig mand er i dag ved retten i Viborg blevet idømt 1,5 års ubetinget fængsel for voldtægt af to kvinder, der var anbragt på det opholdssted, hvor han var ansat.

Overgrebene på de to kvinder, der dengang var henholdsvis 18 år og 19 år, fandt sted i marts 2022, hvor manden var sammen med pigerne i sin egenskab af ansat pædagogmedhjælper. I dag fandt retten at manden er skyldig i to forhold af voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje. I det ene forhold var kvinden så beruset, at hun ikke var i stand til at modsætte sig det. Manden fik 1,5 års ubetinget fængsel.

Desuden blev manden frakendt retten at arbejde med børn og unge under 18 år i 5 år. Manden skal desuden betale en erstatning til hver af de forurettede.

”Jeg er tilfreds med dommen i dag. Overgreb er altid alvorlige, men når de udføres af en person offeret har et tillidsforhold til qua deres profession, så skal det takseres herefter”, udtaler specialanklager Pia Koudahl efter dagens dom.

 

Kontaktperson for pressen

Specialanklager ved anklagemyndigheden ved Midt- og Vestjyllands Politi, Pia Koudahl, tlf. 51597041.

Pressekontakt

Telefon: 51731906
 

18. december 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Flere indbrud i den mørke tid: Følg de forebyggende råd og gør det sværere for tyven

Midt- og Vestjyllands Politi opfordrer borgerne til at hjælpe hinanden med at holde et vågent øje med nabolaget i juleferien.

16. december 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

To mænd idømt forvaring i sag om overgreb mod børn

To mænd og en kvinde er blevet dømt i en omfattende sag om overgreb mod børn.

15. december 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Midlertidigt militært område ved banegården i Holstebro

Et område ved banegården i Holstebro bliver midlertidigt militært område den 15.-16. december.