Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestjyllands Politi

Nyhed

29. juni 2020 14:04

To mænd dømt for drab

I dag faldt der dom i sagen om drabet på den 47-årige mand, der i februar sidste år blev fundet død i et skovområde ved Borris. To mænd på henholdsvis 33 og 39 år er dømt for drab og skal 13 år i fængsel.

Søndag den 24. februar 2019 blev en 47-årig mand fundet død i et skovområde ved Borris. Nu er to mænd på henholdsvis 33 og 39 år dømt for drabet og skal begge i fængsel i 13 år.
Sagen er blevet behandlet som en nævningesag ved retten i Herning. Femten retsdage er gået, og 41 vidner har været indkaldt, inden dommen altså faldt i dag.

Sagens anklager er tilfreds med udfaldet:
”Retten i Herning har i dag ved et enigt nævningeting dømt de to mænd for drabet på den 47-årige, og udmålt langvarige fængselsstraffe i overensstemmelse med anklagemyndighedens påstand. Det kan jeg kun være tilfreds med” siger senioranklager Linette Lysgaard fra anklagemyndigheden ved Midt- og Vestjyllands Politi.

De dømte valgte at anke dommen til landsretten.

 

Kontaktperson for pressen

Senioranklager Linette Lysgaard, anklagemyndigheden ved Midt- og Vestjyllands Politi, tlf. 61900064.

Pressekontakt

Telefon: 51731906
 

30. juni 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Dødfunden kvinde fortsat ikke identificeret

En ældre kvinde blev i vinter fundet død på en mark i Thy. Trods ihærdige forsøg, har politiet endnu ikke fået identificeret kvinden og vil derfor fortsat gerne høre fra folk, der kan have en idé om, hvem kvinden er.

25. juni 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Ny anholdelse i drabssag fra Herning

En 16-årig dreng er i dag blevet anholdt i forbindelse med sagen, hvor en 21-årig kvinde den 7. april blev dræbt med kniv i Herning. To andre, der blev anholdt tirsdag, er løsladt igen.

24. juni 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Indsats i Silkeborg: Politiet anholder 34-årig mand

Midt- og Vestjyllands Politi har anholdt en 34-årig mand efter fund af kemikalier i Silkeborg.