Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 13. oktober 2025
Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 10. oktober 2025 kl. 07.00 til 13. oktober 2025 kl. 07.00.

Weekendens anmeldelser vedrørende:
Indbrud i virksomhed/forretninger:
Torvet, Køge (forsøg)
Indbrud i villa/lejlighed/landejendom:
Humlehaven, Hvalsø
Æblehaven, Solrød Strand
Slagelsevej, Snertinge
Egevej, Tølløse
Holbækvej, Tølløse
Bjæverskovhusene, Bjæverskov
Parkvej, Viby Sj.
Indbrud i fritids-/sommerhus:
Ingen
Indbrud i skole og institutioner mv.:
Ingen
Tyveri fra køretøjer:
Metavang, Greve
Klosterkrogen, Kalundborg
Højdedraget, Vipperød
Fredensvej, Slagelse
Hanerupvej, Regstrup
Udbyvej, Holbæk
Ringstedvej, Holbæk
Fredag-lørdag
Tricktyveri – Lillevangsvej, Greve
Kl 09.52 anmeldte en 83-årig mand fra Greve, at han dagen før ved middagstid var blevet antastet af et par på parkeringspladsen foran et supermarked. De havde spurgt om vej til midtbyen, men fik under samtalen tilsyneladende stjålet mandens hævekort, som der efterfølgende blev forsøgt hævet penge på. Parret havde formentligt forinden forsøgt at aflure den 83-åriges pin-kode, da han hævede penge i en automat.
Hastighed – Nordhøj, Køge
Kl 12.12 var færdselspolitiet ude for at måle fart. En 27-årig mand fra Aarhus blev målt til at køre 91 km/t hvor han max må køre 50.
Kl 12.41 var det så en 24-årig mand fra København i en varevogn, der blev målt til 88 km/t samme sted. Der nedlægges påstand om frakendelse af kørekortet i begge sager.
Mistænkeligt forhold – Bjæverskov, Køge
Kl 12.59 oplyste en 90-årig kvinde, at hun pludseligt havde opdaget en fremmed mand, der stod inde i hendes stue. Han fortalte at han kom fra nødhjælpsorganisation og skulle bruge kvindens underskrift. Hun fik dog verfet ham ud, men opdagede pludseligt, at der også var en anden ukendt mand, der opholdt sig i hendes soveværelse, som hun også fik vist væk. Umiddelbart ingenting stjålet.
Mændene beskrives som: A 30-35 år, 160-165 cm høj, slank af bygning, brun i huden og med mørkt, krøllet hår. Han var iført mørke bukser og jakke eller sweater. Samt B: 50-55 år, 170-175 cm høj, kraftig af bygning og med lyst hår eller skallet. Han var iført mørkeblåt tøj.
Vanvidskørsel – Bragesvej, Køge
Kl 14.32 målte færdselspolitiet en 30-årig mand fra Køge til at køre med 117 km/t i byzone. Dermed blev bilen beslaglagt efter reglerne om vanvidskørsel, hvilket manden ikke protesterede over.
Bil i brand – Skovvejen, Regstrup, Holbæk
Kl 15.53 kørte politi og brandvæsen til bil i brand på en nedlagt tankstation. Der skal nu undersøges, om branden kan være påsat. Politiet hører i den forbindelse gerne fra eventuelle vidner.
Kvinde befølt – Eriksvej, Roskilde
Kl 19.29 anmeldte en 56-årig kvinde, at hun i sin lejlighed var blevet udsat for blufærdighedskrænkelse af en mand, der var kommet som mad-bud med takeaway til hende. Han havde befølt hende på kroppen og forsøgt at kysse hende, før kvinden fik sendt ham væk igen. Politiet forsøger nu at finde frem til mandens identitet.
Påvirket bilist med kniv – Kærbyvej, Kalundborg
Kl 23.16 standsede en patrulje en personbil ført af en 21-årig mand fra Kalundborg. Der var mistanke om, at han var påvirket af kokain så han blev sigtet for at køre i påvirket tilstand. Desuden var der restance på bilen, så derfor blev nummerpladerne afmonteret. Manden havde desuden heller ikke sit kørekort med og i bagagerummet på bilen blev der fundet en machete. Han blev derfor også sigtet efter knivloven.
Vold i nattelivet – Allehelgensgade, Roskilde
Kl 01.01 modtog politiet anmeldelse om, at flere personer var i slagsmål. Flere patruljer blev sendt og de fik tilbageholdt flere personer på stedet. En 51-årig mand fra Roskilde havde fået et knytnæveslag i nakken. Han forklarede at han var kommet gående med sin kammerat, da de så nogle unge vælte vejskilte og slås internt. Det påtalte han, og det medførte, at en af de unge gav ham et slag i nakken.
En 20-årig ung mand fra Roskilde blev anholdt og sigtet for volden.
Opfølgning: Rydning af skovstykke – Knabstrup
Midt- og Vestsjællands Politi gennemførte fredag på vegne af Vejdirektorate rydning af det skovstykke ved Knabstrup, som skal bruges til anlæggelse af motorvej. Der henvises i den forbindelse til udsendt pressemeddelelse.
De anholdte blev løbende løsladt i løbet af fredagen og lørdagen.
Politiet blev på stedet weekenden over. En enkelt aktivist forsøgt lørdag kl 16 at trænge ind i området men blev anholdt af de tilstedeværende politifolk.
Lørdag-søndag
Mand død efter ulykke på ATV – Skulkerupvej, Bjæverskov – Køge
Kl. 18.17 modtog politiet en anmeldelse om, at en mand på en ATV var kørt gennem en gårdsplads og videre ad et stisystem og ind i et skovområde, hvor køretøjet forulykkede. Manden havde bevæget sig 30-40 meter væk fra ATV’en, hvor han blev fundet. Manden blev erklæret død, og alt tyder på, at han er omkommet på grund af skader, han pådrog sig, da ATV’en forulykkede. Vidner har fortalt politiet, at flere ATV’er kørte rundt i området allerede kl. 16, og den afdøde mand har muligvis haft en bil efter sig, da han kørte ATV’en ind i skovområdet. Manden er ikke identificeret, og hans pårørende er ikke underrettet. Der er tale om en mand på 30-40 år. Politiet efterforsker sagen og forsøger at finde frem til mandens identitet.
Kvinde genforenet med stjålne ejendele takket være sporing – Kappelevvej, Greve
Kl. 22.21 anmeldte en kvinde, at hun tidligere på dagen havde været i en butik, hvor hendes taske var blevet stjålet. I tasken befandt sig smykker, bilnøgle, personlige kort og et par airpods, som kvinden kunne spore til en adresse i Greve. På adressen fandt politiet kvindens ejendele, og en 41-årig mand fra Sydsjælland er blevet sigtet i sagen og afhørt, hvorefter han er blevet løsladt. Sagen afgøres på et senere tidspunkt.
Kvinde truet på livet – Hovedgaden, Borup
Kl. 02.34 anmeldte en ung kvinde på 16 år, at hun kl. 01.50 var blevet truet af en mand, der var i besiddelse af en kniv, som han brugte til at true kvinden med. Manden førte kvinden hen til et cykelskur. Da kvindens kæreste kort tid efter ankom til stedet, løb manden med kniven fra stedet.
Kl. 03.41 kunne politiet anholde manden, der er 21 år. Manden blev sigtet for trusler på livet. Derudover er han sigtet for overtrædelse af knivloven, da han var i besiddelse af en dolk med en bladlængde på 10,5 cm, som er omfattet af bestemmelserne i knivloven. Manden er blevet overdraget til psykiatrien.
Søndag-mandag
Beruset mand mistede bilen – Lindenborgvej, Roskilde – Lejre
Kl. 12.05 blev en 46-årig mand fra Ukraine anholdt, da han kom kørende i retning mod Roskilde. Manden førte bilen slingrende, og vidner på stedet oplyste, at flere personer måtte undvige bilen, der var kørt ind på noget græs. En patrulje kom frem, og manden havde en promille, der var så høj, at hans kørsel falder ind under bestemmelserne om vanvidskørsel, og bilen blev derfor beslaglagt. Manden blev anholdt med henblik på at få udtaget en blodprøve til sagen.
I bilen fandt patruljen to knive med bladlængder på hhv. 10 cm og 6,5 cm, og manden blev sigtet for overtrædelse af knivloven. Sagerne afgøres på et senere tidspunkt, når politiet modtager resultatet af blodprøven.
Pressekontakt
|
Kommunikationschef Thomas Kristensen E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk |
Maria Sander Hansen E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk Telefon: 25426210 |
Charlotte Tornquist E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk Telefon: 25426210 |