Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestsjællands Politi

Døgnrapport

8. december 2025 10:20

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 8. december 2025

Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 5. december 2025 kl. 07.00 til 8. december 2025 kl. 07.00.

Døgnrapport

Weekendens anmeldelser vedrørende:

 

Indbrud i virksomhed/forretninger:

Rabalderstræde, Roskilde
Algade, Nykøbing Sj.
Gammel Hastrupvej, Køge

Indbrud i villa/lejlighed/landejendom:

Rørsangervej, Greve (forsøg)
Isørevej, Rørvig
Rylevej, Greve (forsøg)
Anne Birgitte Vej, Greve
Brynet, Holbæk
Malthesminde, Vipperød
Ryttervej, Greve
Kirsebærdraget, Holbæk (2 adresser)
Digterparken, Nykøbing Sj.
Troldmands Alle, Solrød Strand
Vipperød Bakke, Vipperød
Vedskøllevej, Køge
Jersie Solvænge, Solrød Strand
Lysholmvej, Roskilde
Pemavej, Solrød Strand
Kornvej, Roskilde
Syrengården, Holbæk
Løngangen, Ringsted (2 adresser)
Gåseageren, Roskilde
Brønsager, Roskilde
Vig Bakke, Vig
Påskestien, Greve
Chr. L. Westerg., Greve
Nattergalevej, Greve
Skovvangsvej, Køge
Maglekæret Solrød Strand (forsøg)
Nykøbingvej, Snertinge
Grønnegården, Greve
Dronning Margrethesvej, Ringsted (1 indbrud og 1 forsøg)

Indbrud i fritids-/sommerhus:

Ingen

Indbrud i skole og institutioner mv.:

Helligkorsvej, Roskilde

Tyveri fra køretøjer:

Krogager, Greve
Lundager, Greve
Platanhusene
Belsager, Greve
Tværager, Greve
Jersie Strandvej, Solrød
Lyngvej, Køge
Østre Banevej, Køge
Nørre Boulevard, Køge

 

 

Fredag-lørdag

 

Politi på partybyskontrol i København

Tungvognscenter Øst under Midt- og Vestsjællands Politi var fredag og lørdag aften i København for sammen med Færdselsstyrelsen og færdselsafdelingen i Københavns Politi at gennemføre kontrol af partybusser.
Fredag blev der kontrolleret 11 køretøjer. Seks af dem blev efter en tur på politiets bremseprøvestand indkaldt til syn og en af busserne bremsede så skævt at nummerpladen blev inddraget på stedet.

Desuden kørte af busserne rundt med en ildslukker, der ikke var blevet kontrolleret siden 2014 og chaufføren manglede også det nødvendige chaufføruddannelsesbevis. Bussen manglede også nødhammere og så var udsynet gennem forruden ikke godt nok, da det var blokeret af et kæmpe julehjerte.

Lørdag blev i alt 5 busser kontrolleret. En af dem bremsede så skævt, at den blev sendt direkte på værksted. Alle fem busser blev desuden indkaldt til syn. Blandt problemerne var en bus med skarpe skruer i et ryglæn, som var til fare for passagerne, utilstrækkelige lygter, en defekt sele og en utæt udstødning. To af busserne havde desuden en indre bar, der var bygget på en måde, så baren spærrede for udgangen fra bussen.

164 km/t på motorvejen - Køge Bugt Motorvejen, Køge

Kl. 07.16 blev en 45-årig mand fra Frederiksberg sigtet for at køre 164,8 km/t på motorvejen, hvor der er nedskiltet til 110 km/t. Der nedlægges påstand om frakendelse af mandens kørekort.

Knallertaktion ved skoler - Stevns

Fredag morgen gennemførte betjente fra færdselsafdelingen en aktion målrettet knallerter og el-køretøjer ved Strøbyskolen. Med sig havde de et rullefelt, der kan måle, hvor hurtigt et køretøj kan køre. Fire personer, der er mellem 15-18 år blev sigtet for overtrædelse af færdselsloven, da de ikke havde førerret til det pågældende køretøj. Tre personer førte el-køretøjer, som de ikke havde kørekort til, heraf bar to personer ikke den lovpligtige styrthjelm og en person manglede forsikring.

En person blev sigtet for at køre på en ulovlig knallert, som var konstruktivt ændret.

På Store-Heddinge skole kunne færdselspolitiet konstatere, at tre knallerter var ulovlige, da de var konstruktivt ændret. Den ene kategoriseres muligvis som en motorcykel grundet cylinderens størrelse. Der nedlægges påstand om betinget frakendelses af den sigtedes førerret til lille knallert.

Knallerterne blev indbragt til undersøgelse og fragtet væk på en ladvogn.

Desuden blev en person sigtet for at køre på et el-løbehjul, der kan køre ca. 55 km/t og som derfor anses for at være en stor knallert, hvilket føreren ikke havde kørekort til. Desuden bar den sigtede ikke den lovpligtige styrthjelm.

De fire sigtede er mellem 15-18 år.

Mand varetægtsfængslet efter vold - Klosterparkvej, Kalundborg

Kl. 08.34 anmeldte en 59-årig kvinde, at hun var blevet udsat for vold ved en dagligvarebutik. En mand havde sparket til kvindens bil, hvilket fik kvinden til at filme manden, som efterfølgende fik hen til kvinden og tildelte hende et knytnæveslag i ansigtet. En patrulje kunne kl. 13.18 anholde gerningsmanden, som er en 23-årig mand. Da manden har flere voldssager fra i år på samvittigheden og han i forbindelse med anholdelsen også blev sigtet for trusler mod tjenestemand og fornærmelig tiltale mod tjenestemand, blev manden fremstillet for en dommer. Han er blevet varetægtsfængslet frem til 30. december.

Beruset mand påkørte lyssignal - Køge Bugt Motorvejen, Køge

Kl. 16.34 kom en 76-årig mand kørende på afkørselsrampen fra motorvejen. I lyskrydset ved Egedesvej skulle manden svinge til højre og i den forbindelse påkørte han lyssignalet. En patrulje kunne efterfølgende anholde føreren, som er eb 76-årig mand fra Kastrup, som var meget beruset. Han har fået udtaget en blodprøve til sagen, der afgøres på et senere tidspunkt. Kommunen underrettet om, at lyskrydset var blevet påkørt.

Narkopåvirket mand anholdt - Tinggården, Herfølge

Kl. 16.44 blev en 38-årig mand anholdt, efter han havde begået hærværk og fremsagt noget, der kunne tolkes som trusler. Desuden fremstod han aggressiv over for patruljen. Manden blev anholdt til afrusning og blev løsladt til gaden nogle timer senere, da han var faldet til ro.

Vold i nattelivet - Jernbanegade, Roskilde

Kl. 03.00 modtog politiet en anmeldelse om, at en 18-årig mand havde overfaldet to personer. Det ene offer havde voldsmanden tildelt to knytnæveslag i ansigtet, hvorefter han havde slået en anden mand ikke under fem slag i hovedet, hvorefter han forlod stedet. Manden blev lokaliseret til Kong Valdemars Vej, hvor han blev anholdt og sigtet. Manden blev meddelt forbud mod restaurationsloven, og han må ikke komme på det pågældende diskotek i to år. Manden blev løsladt efterfølgende.

Brand i båd - Midtermolen, Holbæk

Kl. 06.24 kom et alarmopkald om brand på dækket af en båd på Holbæk Havn, så politi og brandvæsen kørte frem. En bilist havde set flammer på havnen og ringede 112, da han så ilden på båden.

Der var ingen personer på båden, og ilden blev hurtigt slukket før der skete større skade på båden. Undersøgelsen af brandstedet viste, at ilden var startet omkring en dåse akrylmaling, og at branden muligt var påsat og derfor efterforskes som mistænkelig. Politiet søger vidner, som har set personer omkring Holbæk Havn tidligt lørdag morgen. Ring på tlf. 114, hvis du har oplysninger i sagen.


Lørdag-søndag

 

Mand død i solouheld - Køge Bugt Motorvejen, Karlslunde - Greve

Kl. 06.44 søndag morgen skete et solouheld på Køge Bugt Motorvejen sydgående ved Karlslunde, da en bilist af uvisse årsager mistede herredømmet over bilen, som kørte ud i nødsporet og påkørte autoværnet. Bilen trillede rundt og endte på taget, hvor den blev fundet af en forbipasserende bilist, som påkørte vragdele fra den forulykkede bil. Bilen var svært skadet og airbags var udløst.

Politi og ambulance kørte til stedet, hvor der blev ydet førstehjælp til den 49-årige mand fra Ringsted, som blev bragt akut på sygehuset, men hans liv stod ikke til at redde.
Bilinspektøren undersøgte uheldsstedet, så motorvejen var afspærret indtil omkring kl. 09.21. Undersøgelserne af den afdøde skal nu afklare, om et ildebefindende kan være årsag til ulykken. De pårørende er underrettet.

To mænd fængslet for røveri - Nykøbing, Odsherred

Kl. 13.55 fik politiet anmeldelse om et røveri mod en 28-årig mand, som var blevet lokket til at møde to mænd på Nykøbing Station. Den 28-årig blev truet med en ukendt genstand, som blev presset mod hans ryg. Han fik taget sin telefon, og blev truet til at følge med de to mænd hjem til den ene. Her blev han truet til at skaffe nogle penge, og truet med, at han ellers ville få sine fingre klippet af. Den 28-årige blev frarøvet en højtaler, en pakke cigaretter og 900 kr i kontanter.

Senere samme dag anholdt politiet to mistænkte mænd, en 21-årig mand fra Odsherred og en 31-årig mand med bopæl i Jylland. Søndag morgen blev de stillet for en dommer ved Retten i Holbæk, som varetægtsfængslede dem til d. 30.december. Politiet fortsætter efterforskningen, og det kan ikke udelukkes, at der kommer flere anholdte i sagen.

17-årig kørte spirituskørsel uden ledsager - Sct. Bendtsgade, Ringsted

Kl. 23.45 stoppede en patrulje en 17-årig mand fra Borup, som kom kørende på Sct. Bendtsgade i Ringsted, selvom han efter de nye regler ikke må køre uden ledsager mellem kl. 20.00-05.00. Ved et tjek af bilisten blæste han desuden alkometeret op over 0,2, som er promillegrænsen for nye bilister. de først tre år efter de har taget kørekort.

Den 17-årige blev derfor sigtet og anholdt for at få udtaget en blodprøve, og nu afventer politiet resultatet af blodprøven. Viser resultatet en promille over 0,2 vil den unge mand få et kørselsforbud og en bøde. Han får først kørekortet tilbage, når han har bestået en kontrollerende teori- og køreprøve og gennemført et 12 timers kursus i alkohol, narko og trafik. Derudover koster det en bøde på 3000 kr, første gang man kører uden ledsager uden for det lovlige tidsrum.


Søndag-mandag

 

Lov om arbejdsmiljø - Gedebjerg, Torslunde, Svinninge - Holbæk

Kl. 15.14 modtog politiet en anmeldelse om, at en mand var kommet til skade i forbindelse med en arbejdsulykke. Den tilskadekomne mand, der er 45 år, skulle ordne træflis på grunden, der er kuperet. Manden benyttede en traktor med anhænger og havde kørt denne op af en sti til nogle træer, da han skulle bakke med traktoren. I forbindelse med at manden bakkede traktøren, mistede han herredømmet over traktoren, som rullede rundt over en strækning på ca. 20 meter og kørte ud over en 6-7 meterhøj skrænt, som den hang ud over. Manden blev slynget ud af traktøren og kom alvorligt til skade. Han blev kørt til skadestuen til behandling og meldes uden for livsfare. En bilinspektør kom frem for at klarlægge omstændighederne omkring ulykken. Mandens pårørende blev underrettet om ulykken. Arbejdstilsynet underrettet.

Kvinde vækket af indbrudstyve - Dronning Margrethesvej, Ringsted

Kl. 17.30 blev en kvinde vækket af et brag, og hun opdagede, at en mand var i gang med at bryde ind i hendes stue. Manden, som var iført en lys jakke havde smadret kvindens terrassedør, som var lavet af glas. Da manden så kvinden løb han fra stedet ud til en bil, hvor en anden mand, som var iført en mørk jakke, befandt sig, og de to mænd kørte fra stedet.

Nødblus spottet - Kystvejen, Kalundborg

Kl. 20.50 modtog politiet en anmeldelse fra to borgere, der begge havde set et nødblus, som kunne betyde, at nogen var i havsnød og havde akut brus for hjælp. Forsvarets redningscentral blev alarmeret af politiet og flere patruljer kørte frem til stedet for at søge at lokalisere de personer, der havde brug for hjælp. En drone blev sat i luften for at finde frem til de nødstedte. Kl. 23.40 blev indsatsen indstillet, da der ikke blev fundet nogen tegn på, at nogen var i havsnød eller havde brug for hjælp.

 Pressekontakt

 

 

Kommunikationschef Thomas Kristensen

E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

Maria Sander Hansen
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210
Charlotte Tornquist
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

 

5. december 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 5. december 2025

Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 4. december 2025 kl. 07.00 til 5. december 2025 kl. 07.00.

4. december 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 4. december 2025

Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 3. december 2025 kl. 07.00 til 4. december 2025 kl. 07.00.

3. december 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Midt- og Vestsjællands Politi: uddrag af døgnrapporten den 3. december 2025

Læs uddraget af det seneste døgns hændelser i Midt- og Vestsjællands politikreds for tidsrummet 2. december 2025 kl. 07.00 til 3. december 2025 kl. 07.00.