Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestsjællands Politi

Nyhed

22. september 2023 11:19

Mulige vidner til knivoverfald søges

Der var flere forskellige personer i området omkring Hyrdehøj i tiden op til knivoverfaldet, som politiet gerne vil have kontakt til.

Efterlysning

Politiet søger en kvinde, som lå i telt ved Hyrdehøj i dagene op til overfaldet på en 46-årig kvinde mandag eftermiddag. Den kvindelige campist kan være et vigtigt vidne i sagen, hvorfor politiet meget gerne vil tale med hende.

Siden overfaldet på en 46-årig kvinde ved Hyrdehøj i Roskilde mandag den 18. september, har efterforskningen kørt på højtryk. Politiet har fået oplysninger om, at der i dagene op til overfaldet var en kvinde, der havde slået lejr i det grønne område ved Hyrdehøj, og hun kan være vidne i sagen.

Fredag den 15. september omkring middagstid havde kvinden slået et telt op ved søerne vest for atletikstadionet på Hyrdehøj. Lejren bar præg af, at hun muligvis havde boet der et stykke tid. Kvinden beskrives som: 20-35 år, alm. af bygning, lys i huden.

”Vi vil gerne tale med den kvindelige campist, da hun kan have set noget i området, der er vigtigt for opklaringen. Derfor håber vi på at få kontakt til hende” siger vicepolitiinspektør Lars Krogsgaard

Politiet har desuden fået oplysninger om, at der er mange som dyrker rollespil på det grønne areal ved Hyrdehøj. Der var ingen officielle arrangementer på gerningsdagen, men politiet vil gerne høre, hvis andre har været i området for at lave rollespil i mandags.

Der er også set en kvindelig motionsløber med langt hår i en hestehale, muligvis i bordeaux tøj, der løb i området cirka kl 13.30. Hende vil politiet også meget gerne i kontakt med.

Ring til politiet på tlf. 114, hvis du har oplysninger i sagen.

 Pressekontakt

 

 

Kommunikationschef Thomas Kristensen

E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

Maria Sander Hansen
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210
Charlotte Tornquist
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

 

12. november 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Fem års fængsel for besiddelse af kokain

En 38-årig mand er blevet kendt skyldig i besiddelse af blandt andet et kilo kokain.

11. november 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Millionbøde for ulovlig buskørsel

Politiet har stoppet to busser, der kørte med skoleelever, på mistanke om ulovlig cabotage-kørsel. Selskabet bag kan nu se frem til en millionstor bøde.

10. november 2025

Midt- og Vestsjællands Politi

Nye regler om lattergas skal fjerne farlige bilister fra vejene

Fremover sidestilles lattergas med narkokørsel. Målet er at få fjernet de påvirkede bilister fra trafikken.