Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestsjællands Politi

Nyhed

13. august 2025 15:30

To mænd varetægtsfængslet for særligt groft bedrageri

To mænd på 24 og 39 år er i dag blevet varetægtsfængslet frem til den 4. september.

De to mænd blev tirsdag formiddag anholdt af politiet, da de kan sættes i forbindelse med flere sager om groft bedrageri, der er begået mod ældre borgere flere steder på Sjælland.

 

De to mænd er sigtet for særlig groft bedrageri, databedrageri og forsøg på bedrageri. De nægter sig begge skyldige.

 

”Kontaktbedrageri er en form for bedrageri, vi ser mere og mere af. Samtidig er det er sagsområde, som vi tager meget seriøst. Jeg er meget tilfreds med, at vi har fået varetægtsfængslet de to mænd, der kan sættes i forbindelse med flere grove bedragerier mod ældre, der er begået flere forskellige steder på Sjælland. Politiet efterforsker fortsat sagerne, bl.a. ser vi på, om de to fængslede mænd kan sættes i forbindelse med flere tilfælde af bedrageri,” siger Rasmus Jensby, politikommissær i afdelingen for Økonomisk Kriminalitet hos Midt- og Vestsjællands Politi.

 Pressekontakt

 

 

Kommunikationschef Thomas Kristensen

E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

Maria Sander Hansen
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210
Charlotte Tornquist
E-mail: mvsj-kommunikation@politi.dk
Telefon: 25426210

 

11. juni 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Mand dømt for psykisk vold og omfattende vold mod kvinder

Vold mod fem forskellige kvinder har nu kostet 25-årig mand tre års fængsel ved Retten i Roskilde.

9. juni 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Ni anholdte i aktion mod narkotika-netværk

Midt- og Vestsjællands Politi har tirsdag morgen slået til mod et organiseret narkotika-netværk på Vestsjælland.

3. juni 2026

Midt- og Vestsjællands Politi

Politi på tungvognskontrol i lufthavnen

På kontrol ved lufthavnen i Kastrup blev kontrolleret en række specialkøretøjer. Der blev kontrolleret køretøjer på begge sider af hegnet.