Spring til hovedindhold

Forslag

65-årig får fire og et halvt års fængsel for hvidvask af knap 150 millioner

En 65-årig mand er idømt fire og et halvt års ubetinget fængsel for at have hvidvasket knap 150 millioner kroner gennem tre af sine virksomheder.

NSK logo komprimeret

En 65-årig mand fra Københavnsområdet er i en tilståelsessag ved Københavns Byret idømt fire og et halvt års ubetinget fængsel for hvidvask af særlig grov beskaffenhed. Sagen er kørt af National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) og den er en udløber af en større narkotikasag, hvor flere personer tidligere er idømt lange fængselsstraffe.

 

Den 65-årige har erkendt, at han i perioden fra januar 2018 frem til sin anholdelse i januar 2024 har hvidvasket i alt 148.186.989 kroner gennem tre virksomheder, som han ejede og kontrollerede. Her modtog og videreførte den dømte de store beløb for at skjule pengenes ulovlige oprindelse. Pengene blev videreført til andre virksomheder i blandt andet Schweiz, Spanien og Thailand.

 

Ud over fængselsstraffen har retten konfiskeret 500.000 kroner fra den dømte. Beløbet vurderes at have været hans personlige udbytte fra de ulovlige transaktioner. Samtidig har retten frakendt ham retten til at lede virksomheder i både ind- og udland i fem år.

Specialanklager hos NSK Stig Paulsen siger:

 

”Jeg er tilfreds med, at den dømte har valgt at tilstå forholdene. Hvidvask understøtter hele den kriminelle økonomi og er enormt skadeligt for samfundet. Derfor har vi et stort fokus på at bekæmpe denne form for kriminalitet.”

 

Fakta om NSK

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er en landsdækkende enhed, hvor de mest specialiserede kompetencer i politi og anklagemyndighed er samlet. Det gælder inden for organiseret kriminalitet, økonomisk kriminalitet og digital kriminalitet samt efterforskningsunderstøttelse. NSK har egen anklagemyndighed, der fører enhedens straffesager.

 

De komplekse sager, som NSK efterforsker og strafforfølger, kan være inden for eksempelvis organiseret hvidvask, organiseret skatteunddragelse, bandekriminalitet, organiseret narkotikakriminalitet samt digital kriminalitet.

 

NSK understøtter desuden hele dansk politi med specialiseret ekspertise inden for blandt andet kriminalteknik, it-efterforskning samt analyse- og efterretningsarbejde.

 

NSK’s efterforskning og strafforfølgning er målrettet de sager, hvor kriminaliteten gør størst skade på samfundet, og hvor indsatsen har den største effekt, så enheden bedst muligt beskytter Danmark mod de største kriminalitetstrusler på både kort og lang sigt.

 

Der er cirka 1.200 ansatte i NSK. Enheden har hovedsæde i Ejby ved Glostrup og har derudover lokationer i Aarhus, Fredericia, Randers, Karlslunde og København samt en midlertidig lokation i Silkeborg.

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

4. februar 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

Første dom i sag om hvidvask med minkskind

Retten i Esbjerg har idømt en 42-årig mand fem måneders betinget fængsel for at hvidvaske kriminelt udbytte ved at have solgt minkskind mod store kontantbeløb. Dommen er den første i et større sagskompleks.

29. januar 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

NSK slår til mod personer med tilknytning til bandemiljøet

NSK har onsdag anholdt fire personer med tilknytning til bandemiljøet. Personerne er sigtet for salg af hård narkotika.

23. januar 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

Overdragelser af kokain og hash giver 12 års fængsel

En 47-årig mand fra København er idømt 12 års fængsel for at bestille og arrangere videreoverdragelse af i alt 14 kg kokain og 270 kg hash.