Spring til hovedindhold

Forslag

NSK anholder eftersøgt mand i narkosag fra 2021

NSK har torsdag i samarbejde med de tyrkiske myndigheder foretaget anholdelse af en 31-årig dansk statsborger.

Anholdelsen fandt sted i Københavns Lufthavn i formiddags, hvor manden blev pågrebet, da han ankom med fly til Danmark fra Istanbul i Tyrkiet.

 

Den anholdte har siden juni 2024 været eftersøgt via Interpol i forbindelse med afsoning af en narkotikadom fra 2021. Sagen blev efterforsket af NSK.

I juni 2024 blev manden i Østre Landsret idømt syv års fængsel for at have fragtet 6,2 kilo kokain og 12 kilo hash fra Sjælland til Jylland.

Kort forinden landsrettens domsafsigelse flygtede han til Tyrkiet. Han har siden været internationalt efterlyst.

 

Den 31-årige er i dag blevet fremstillet ved Østre Landsret af Statsadvokaten for Særlig Kriminalitet og varetægtsfængslet med henblik på afsoning.

 

Vicepolitiinspektør i NSK, Lars Feldt-Rasmussen, siger:

 

”I samarbejde med de tyrkiske myndigheder har vi i dag kunnet anholde en 31-årig mand i Københavns Lufthavn. Han flygtede i juni 2024 til Tyrkiet kort forud for landsrettens domsafsigelse i en sag om organiseret narkotikakriminalitet. Anholdelsen er for politiet et vigtigt signal om, at personer der har begået omfattende og organiseret kriminalitet alligevel stilles til regnskab, selvom de flygter til udlandet.”


Fakta om NSK

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er en landsdækkende enhed, hvor de mest specialiserede kompetencer i politi og anklagemyndighed er samlet. Det gælder inden for organiseret kriminalitet, økonomisk kriminalitet og digital kriminalitet samt efterforskningsunderstøttelse. NSK har egen anklagemyndighed, der fører enhedens straffesager.

 

De komplekse sager, som NSK efterforsker og strafforfølger, kan være inden for eksempelvis organiseret hvidvask, organiseret skatteunddragelse, bandekriminalitet, organiseret narkotikakriminalitet samt digital kriminalitet.

 

NSK understøtter desuden hele dansk politi med specialiseret ekspertise inden for blandt andet kriminalteknik, it-efterforskning samt analyse- og efterretningsarbejde.

 

NSK’s efterforskning og strafforfølgning er målrettet de sager, hvor kriminaliteten gør størst skade på samfundet, og hvor indsatsen har den største effekt, så enheden bedst muligt beskytter Danmark mod de største kriminalitetstrusler på både kort og lang sigt.

 

Der er cirka 1.200 ansatte i NSK. Enheden har hovedsæde i Ejby ved Glostrup og har derudover lokationer i Aarhus, Fredericia, Randers, Karlslunde og København samt en midlertidig lokation i Silkeborg.


Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

12. september 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

Bagmand tilstår handel med 90.000 opioid-tabletter

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket mod et netværk bag handel med opioider i Øst- og Kronjylland. Bagmanden har i dag tilstået sin rolle og er blevet idømt en længere fængselsstraf.

12. september 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

Falsk hjerneforsker dømt for markedsmanipulation

En 38-årig mand har fået en fængselsdom for urigtigt at have oplyst at have en universitetsgrad og baggrund som forsker i neurovidenskab i forbindelse med børsnoteringen af en tech-virksomhed, som han var direktør for.

10. september 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

Bagmand tilstår besiddelse af 244 kg amfetamin

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har optrevlet et netværk ansvarlig for distribution af store mængder amfetamin. En af bagmændene er nu idømt en langvarig fængselsdom.