NSK anholder østjysk kokain-netværk
Otte personer er anholdt i sag om et østjysk kokain-netværk.
National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har i dag anholdt otte personer i en sag om organiseret salg af kokain. Anholdelserne er sket i samarbejde med Sydøstjyllands Politi og spansk politi.
De syv anholdelser er sket i og omkring Horsens samt på Fyn. En enkelt person er anholdt i Spanien. Flere af de anholdte har tilknytning til Comanches MC.
I forbindelse med dagens anholdelser har NSK ved ransagninger beslaglagt ca. 500 gram kokain, 175.000 kroner i kontanter, en motorcykel og tre biler. Derudover har NSK beslaglagt et skydevåben med patroner, der blev fundet i et klubhus, som benyttes af Comanches MC.
De syv, der er anholdt i Danmark, fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Horsens tirsdag klokken 9.30.
Ledende politiinspektør hos NSK Michael Kjeldgaard siger:
”Jeg er meget tilfreds med, at vi har kunnet skride til anholdelser i denne sag, som vi har efterforsket intensivt igennem en længere periode. Netværket har efter vores opfattelse stået bag omfattende salg af kokain i det østjyske og på Fyn, og dét er der nu sat en stopper for.”
NSK vil anmode om dørlukning ved grundlovsforhøret, og har derfor ikke yderligere kommentarer på nuværende tidspunkt.
Fakta om NSK
National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er en landsdækkende enhed, hvor de mest specialiserede kompetencer i politi og anklagemyndighed er samlet. Det gælder inden for organiseret kriminalitet, økonomisk kriminalitet og digital kriminalitet samt efterforskningsunderstøttelse. Anklagemyndigheden ved NSK fører enhedens straffesager.
De komplekse sager, som NSK efterforsker og strafforfølger, kan være inden for eksempelvis organiseret hvidvask, organiseret skatteunddragelse, bandekriminalitet, organiseret narkotikakriminalitet samt digital kriminalitet.
NSK understøtter desuden hele dansk politi med specialiseret ekspertise inden for blandt andet kriminalteknik, it-efterforskning samt analyse- og efterretningsarbejde.
NSK’s efterforskning og strafforfølgning er målrettet de sager, hvor kriminaliteten gør størst skade på samfundet, og hvor indsatsen har den største effekt, så enheden bedst muligt beskytter Danmark mod de største kriminalitetstrusler på både kort og lang sigt.
Der er cirka 1.200 ansatte i NSK. Enheden har hovedsæde i Ejby ved Glostrup og har derudover lokationer i Aarhus, Fredericia, Randers og København samt en midlertidig lokation i Silkeborg.