Spring til hovedindhold

Forslag

NSK slår til mod personer med tilknytning til bandemiljøet

NSK har onsdag anholdt fire personer med tilknytning til bandemiljøet. Personerne er sigtet for salg af hård narkotika.

NSK logo

Fire mænd fra København og Midt- og Vestsjælland er onsdag blevet anholdt. De anholdte er i alderen 24-30 år.

 

Mændene er sigtet for flere forhold om salg af hård narkotika, herunder salg af op mod 21,5 kilo kokain og 1 kilo MDMA.

Flere af mændene har efter politiets opfattelse været en del af en ”hvide bude-forretning”, hvor der blevet solgt kokain og MDMA til private brugere som led i organiseret narkotikakriminalitet.

 

Politiinspektør i NSK, Henrik Andersen, siger:

 

”Som led i bekæmpelsen af den grænseoverskridende og organiserede bande- og narkotikakriminalitet har NSK på baggrund af målrettede analyser slået til mod flere personer og kriminelle netværk. Det er vores vurdering, at de anholdte spiller en væsentlig rolle i organiseret handel med narkotika på tværs af landegrænserne. Dagens aktion er endnu en brik i vores fortsatte bestræbelser på at stække bandemiljøet”.

 

De fire anholdte vil i dag kl. 11 blive fremstillet i grundlovsforhør ved Københavns Byret.

Anklagemyndigheden vil anmode om dørlukning.

 

NSK har ikke yderligere kommentarer til sagen af hensyn til efterforskningen og ønsker ikke at kommentere yderligere på de anholdtes tilknytning til bandemiljøet.


Fakta om NSK

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er en landsdækkende enhed, hvor de mest specialiserede kompetencer i politi og anklagemyndighed er samlet. Det gælder inden for organiseret kriminalitet, økonomisk kriminalitet og digital kriminalitet samt efterforskningsunderstøttelse. NSK har egen anklagemyndighed, der fører enhedens straffesager.

 

De komplekse sager, som NSK efterforsker og strafforfølger, kan være inden for eksempelvis organiseret hvidvask, organiseret skatteunddragelse, bandekriminalitet, organiseret narkotikakriminalitet samt digital kriminalitet.

 

NSK understøtter desuden hele dansk politi med specialiseret ekspertise inden for blandt andet kriminalteknik, it-efterforskning samt analyse- og efterretningsarbejde.

 

NSK’s efterforskning og strafforfølgning er målrettet de sager, hvor kriminaliteten gør størst skade på samfundet, og hvor indsatsen har den største effekt, så enheden bedst muligt beskytter Danmark mod de største kriminalitetstrusler på både kort og lang sigt.

 

Der er cirka 1.200 ansatte i NSK. Enheden har hovedsæde i Ejby ved Glostrup og har derudover lokationer i Aarhus, Fredericia, Randers, Karlslunde og København samt en midlertidig lokation i Silkeborg.

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

22. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

NSK advarer drenge og unge mænd om økonomisk afpresning med intime billeder

Pas på "unge kvinder" der vil dele intime billeder og videoer med dig. Sådan lyder budskabet i en ny NSK-analyse om sextortion med økonomisk motiv, hvor særligt drenge og unge mænd bliver ofre for kriminaliteten.

20. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Anholdelsesaktion mod formodede facilitatorer af voldelig konflikt

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har anholdt tre yderligere personer i et sagskompleks om facilitering af alvorlig organiseret kriminalitet på Fyn. De fremstilles torsdag formiddag i grundlovsforhør.

19. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Anholdelsesaktion i sag om 80kg kokain

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket mod personer mistænkt for organiseret narkotikahandel. De fremstilles tirsdag i grundlovsforhør.