Spring til hovedindhold

Forslag

Nye anholdelser i sag om narkosmugling og våben

NSK har anholdt og sigtet fire odenseanske mænd i en større sag om indsmugling af narkotika og våbenbesiddelse.

NSK logo komprimeret

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har tirsdag formiddag foretaget fire nye anholdelser i en sag om et organiseret netværk, som NSK mistænker har stået bag indsmugling og distribution af store mængder narkotika og besiddelse af skydevåben.

 

Dagens anholdte er mænd i alderen fra 21-24 år, som alle er bosiddende i Odense.

 

Anholdelser sker i forlængelse af en anholdelsesaktion mandag 2. marts 2026, hvor NSK anholdt seks personer. Samtidig har litauisk politi tirsdag anholdt to personer, som menes at have indsmuglet både narkotika og våben til netværket i Danmark.

 

Tre af dagens anholdte fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Odense onsdag 11. marts klokken 9.30.

 

NSK vil anmode om dørlukning, hvorfor vi på nuværende tidspunkt ikke har yderligere kommentarer til sagen.

 

Fakta om NSK

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er en landsdækkende enhed, hvor de mest specialiserede kompetencer i politi og anklagemyndighed er samlet. Det gælder inden for organiseret kriminalitet, økonomisk kriminalitet og digital kriminalitet samt efterforskningsunderstøttelse. Anklagemyndigheden ved NSK fører enhedens straffesager.

 

De komplekse sager, som NSK efterforsker og strafforfølger, kan være inden for eksempelvis organiseret hvidvask, organiseret skatteunddragelse, bandekriminalitet, organiseret narkotikakriminalitet samt digital kriminalitet.

 

NSK understøtter desuden hele dansk politi med specialiseret ekspertise inden for blandt andet kriminalteknik, it-efterforskning samt analyse- og efterretningsarbejde.

 

NSK’s efterforskning og strafforfølgning er målrettet de sager, hvor kriminaliteten gør størst skade på samfundet, og hvor indsatsen har den største effekt, så enheden bedst muligt beskytter Danmark mod de største kriminalitetstrusler på både kort og lang sigt.

 

Der er cirka 1.200 ansatte i NSK. Enheden har hovedsæde i Ejby ved Glostrup og har derudover lokationer i Aarhus, Fredericia, Randers og København samt en midlertidig lokation i Silkeborg.

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

4. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

NSK beslaglægger containere fra containerskib

Siden marts har NSK haft en politiforretning mod containerskibet Nora. NSK har nu beslaglagt 17 containere fra skibet.

1. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

To udleveret fra De Forenede Arabiske Emirater i udbyttesag

To mænd er torsdag udleveret til Danmark fra De Forenede Arabiske Emirater i en sag om bedrageri med refusion af udbytteskat. Fredag bliver de fremstillet i grundlovsforhør. De er tiltalt for at have bedraget den danske stat for over 300 millioner kroner.

27. april 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

To dømt for at sælge pirat-tv

To mænd fra Aarhus har fået fængselsdomme for at sælge ulovlige tv-abonnementer.