Spring til hovedindhold

Forslag

Tre anholdt i NSK-aktion mod organiseret økonomisk kriminalitet

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har tirsdag anholdt tre personer og sigtet dem og fire selskaber i en sag om vold, trusler og organiseret, økonomisk kriminalitet.

NSK logo

Tre personer er tirsdag blevet anholdt og sigtet for at stå bag en række forhold om organiseret økonomisk kriminalitet, herunder grov skatte- og momssvig for samlet 30 millioner kroner. Den ene er derudover sigtet for dokumentmisbrug, mens en anden er sigtet for flere forhold om vold samt for trusler om vold af en sådan karakter, at de kunne fremkalde alvorlig frygt for den forurettedes liv og helbred.

 

Anholdelserne er sket under en NSK-aktion i et samarbejde med Københavns Politi, Københavns Vestegns Politi, Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi og Skattestyrelsen, hvorefter tre personer og bl.a. to revisionsvirksomheder er blevet sigtet i sagen. Under aktionen er der desuden sket ransagninger af flere adresser til brug for den videre efterforskning.

 

De anholdte er 38 år, 49 år og 76 år og fra henholdsvis Rødovre, København og Slagelse. Den 49-årige har tilknytning til rocker- og bandemiljøet.

 

Politikommissær i NSK, Jonas Stener Berthelsen, siger:

 

”Vores efterforskning har været fokuseret mod personer centreret omkring to revisionsselskaber, og det er på den baggrund, at vi i dag har kunnet anholde og sigte tre personer, som vi mener er en del af et netværk, der har faciliteret økonomisk kriminalitet for personer i det organiserede, kriminelle miljø.”

 

Sagen har siden begyndelsen af foråret 2024 været efterforsket i et tæt samarbejde med Skattestyrelsen.

 

To af de anholdte vil blive fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Glostrup onsdag klokken 9.15, hvor de vil blive begæret varetægtsfængslet. Anklagemyndigheden i NSK vil yderligere begære en person varetægtsfængslet in absentia.

 

Anklagemyndigheden i NSK vil begære lukkede døre, og NSK har derfor ikke yderligere kommentarer til sagen af hensyn til den kommende efterforskning.

 

Fakta om NSK

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er en landsdækkende enhed, hvor de mest specialiserede kompetencer i politi og anklagemyndighed er samlet. Det gælder inden for organiseret kriminalitet, økonomisk kriminalitet og digital kriminalitet samt efterforskningsunderstøttelse. NSK har egen anklagemyndighed, der fører enhedens straffesager.

 

De komplekse sager, som NSK efterforsker og strafforfølger, kan være inden for eksempelvis organiseret hvidvask, organiseret skatteunddragelse, bandekriminalitet, organiseret narkotikakriminalitet samt digital kriminalitet.

 

NSK understøtter desuden hele dansk politi med specialiseret ekspertise inden for blandt andet kriminalteknik, it-efterforskning samt analyse- og efterretningsarbejde.

 

NSK’s efterforskning og strafforfølgning er målrettet de sager, hvor kriminaliteten gør størst skade på samfundet, og hvor indsatsen har den største effekt, så enheden bedst muligt beskytter Danmark mod de største kriminalitetstrusler på både kort og lang sigt.

 

Der er cirka 1.200 ansatte i NSK. Enheden har hovedsæde i Ejby ved Glostrup og har derudover lokationer i Aarhus, Fredericia, Randers, Karlslunde og København samt en midlertidig lokation i Silkeborg.

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

22. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

NSK advarer drenge og unge mænd om økonomisk afpresning med intime billeder

Pas på "unge kvinder" der vil dele intime billeder og videoer med dig. Sådan lyder budskabet i en ny NSK-analyse om sextortion med økonomisk motiv, hvor særligt drenge og unge mænd bliver ofre for kriminaliteten.

20. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Anholdelsesaktion mod formodede facilitatorer af voldelig konflikt

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har anholdt tre yderligere personer i et sagskompleks om facilitering af alvorlig organiseret kriminalitet på Fyn. De fremstilles torsdag formiddag i grundlovsforhør.

19. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Anholdelsesaktion i sag om 80kg kokain

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket mod personer mistænkt for organiseret narkotikahandel. De fremstilles tirsdag i grundlovsforhør.