Nordjyllands Politi: Uddrag fra døgnrapporten fra den 4. februar til den 7. februar 2025
Flere indbrud og tilfælde af spiritus- og narkokørsel. Læs et uddrag af døgnrapporten fra Nordjyllands Politi her.

Kørsel med stoffer i blod og bil
Ved midnatstid natten til onsdag kørte en mand bil, selvom han havde stoffer i blodet. På Hadsundvej i Aalborg Øst standsede en patrulje manden, og de kunne med det samme mærke, at manden havde en mistænkelig adfærd.
Derfor fik han taget en narkotest, der viste, at han var påvirket af cannabis og amfetamin. Han blev af den grund anholdt og sigtet for narkokørsel. Efterfølgende ransagede patruljen bilen, hvor de fandt en joint og 4,25 gram hashmix. Det medførte også en sigtelse for besiddelse af euforiserende stoffer til manden.
Straf for narkokørsel:
Kører du med ulovlige, euforiserende stoffer i blodet, er straffen den samme, som hvis du kørte spirituskørsel med 1,21 promille:
- Du får frakendt dit kørekort ubetinget i 3 år
- Du får en bøde
- Du skal gennemføre et kursus i Alkohol, Narko og Trafik. Kurset varer samlet set 12 timer og koster 3.200 kr.
- Du skal bestå en ny teori- og køreprøve.
Bliver du taget flere gange med ulovlige stoffer og/eller alkohol i blodet, stiger straffen.
Indbrud i Frederikshavn
Da en borger kom hjem til sit hus i Golflunden i Frederikshavn, opdagede hun, at der havde været ubudne gæster på besøg hen over natten.
Tyven kom ind gennem en ulåst bagdør til en forgang, hvor der lå en pung. I pungen var et større kontantbeløb, som tyven stjal, inden vedkommende stak af igen fra stedet.
Har du set noget? Kontakt politiet på 114.
De fem indbrudsråd:
1. Bliv nabohjælper
2. Tænd lys udenfor - og klip hækken
3. Gør døre og vinduer svære at bryde op
4. Undgå tyvekoster – brug sikre betalingsformer
5. Ring 114 ved mistanke om indbrud
Indbrud i sommerhus
Onsdag aften ringede en borger til politiet omkring et andet indbrud. Indbruddet fandt sted i et sommerhus på Sydvej i Rødhus, hvor tyvene kom ind ved at bryde et køkkenvindue op med et koben. Derefter skar de en spisebordslampe ned, inden de tog benene på nakken sammen med lampen og forlod sommerhuset igen gennem en terrassedør.
Flere spor, der vil blive brugt i efterforskningen, blev sikret – herunder videoovervågning og mulige DNA-spor.
Gode råd til sikring af dit sommerhus:
Sørg for solide døre og vinduer samt gode låse
Luk og lås døre og vinduer, når huset er tomt
Fjern værdigenstande – også fra skuret
Hårde hvidevarer og brændeovne kan blive stjålet, når tyven har god tid. Du kan overveje at spærre indkørslen med en bom eller kæde, så det er svært at køre helt op til huset og fjerne store ting
Mærk og tag billeder af dine værdigenstande
Hvis naboerne er hjemme:
- Brug udendørsbelysning med sensor
- Aftal med naboerne, at I holder øje med hinandens huse
Spiritus- og narkokørsel
En mand blev anholdt og sigtet for tre forhold natten til torsdag i forbindelse med, at han kørte bil. Politiet standsede bilen helt rutinemæssigt. Manden virkede nervøs, havde røde blanke øjne og lugtede af spiritus, og derfor fik han taget en alkometertest, der gav udslag med en promille på 1,0.
Han oplyste desuden, at han havde indtaget amfetamin og han var i besiddelse af ca. et gram amfetamin.
Manden blev sigtet og anholdt for spirituskørsel, jf. lov om euforiserende stoffer samt narkokørsel. Derefter fik han taget en blodprøve på Aalborg Universitetshospital, der skal dokumentere påvirkningen.
Tyv brød ind, selvom borger var hjemme
Selvom der var nogen hjemme, stoppede det ikke en tyv for at bryde ind i et udhus ved en landejendom på Rørholtvej i Ulsted torsdag morgen.
Tyven gik gennem gårdspladsen og ind i udhuset, hvilket kunne lade sig gøre, fordi døren ikke var låst. Vedkommende tømte en spand med kartofler og brugte spanden til at bære forskelligt værktøj. Der var blandt andet tale om en vinkelsliber, boremaskiner, en rundsav, multicutter, en fugepistol, en kompressor og en motorsav. Derudover stjal tyven også en CO2-svejser med flaske, gas og en dieselbrænder.
Tyven forlod stedet igen med alle tyvekosterne gennem en rullehejseport, der kunne åbnes indefra.
Forebyg indbrud i dit nabolag med Nabohjælps app
Læs mere på www.nabohjælp.dk/app eller hent nabohjælps gratis app her:
Følg Nordjyllands Politi på:
Facebook @NjylPoliti
Instagram @Politi
Abonnér på nyt fra politiet
Modtag lokale og landsdækkende nyheder, døgnrapporter, efterlysninger, fremlysninger og arrangementer på mail. Du kan til en hver tid afmelde dig igen eller ændre dit abonnement. Abonnér her:
Pressekontakt
Christian Brinck
Telefon: 5135 6716
Maria Odgaard
E-mail: mso083@politi.dk
Telefon: 2963 7506
Telefon: 5154 1555