Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Efterlysning

25. april 2022 13:22

35-årige mand stadig efterlyst mistænkt for drabsforsøg

Nordjyllands Politi leder forsat efter den 35-årige NAVN FJERNET Han er mistænkt i en sag om drabsforsøg, der er sket i Frederikshavn d. 2. marts 2022. ***(efterlysning aflyst) *person anholdt

Mere præcist skete den alvorlige forbrydelse på Abildgårdsvej i Frederikshavn kl. 00:47.

”Her blev en 25-årig frederikshavner stukket med kniv og slået i hovedet med et slagvåben,” siger lederen af politiets efterforskning af sagen, politikommissær Peter Skovbak.

Og det er i denne sag, at den 35-årige mand er efterlyst, og i sagen – der behandles som forsøg på manddrab – er der aktuelt tre personer anholdt og fængslet.

”Vi mistænker den 35-årige for at have taget del i denne meget alvorlige forbrydelse. Og han skal pågribes, så han kan blive stillet til regnskab for sine handlinger,” understreger Peter Skovbak, der oplyser, at efterforskerne fra Efterforskningscenter Frederikshavn har ledt intenst efter den efterlyste i flere uger. Uden resultat. Desværre. Blandt andet blev han efterlyst første gang i offentligheden d. 31. marts 2022. 

”Vi ved, at han er tilmeldt en adresse i Aalborg, men det er også sandsynligt, at han kan have taget ophold andre steder, f.eks. i Købehavn, hvor han har relationer,” siger Peter Skovbak og forsætter:

”Hvis man ved, hvor han er – eller har andre oplysninger i sagen – så skal man straks ringe til os på telefon 114.”

(signalemenet fjernet) 

 

Har man oplysninger om, hvor han befinder sig, bedes man kontakte Nordjyllands Politi på tlf. 114.

 

Pressens kontakt:

Peter Skovbak, politikommissær, Efterforskningscenter Frederikshavn, Nordjyllands Politi, tlf. 4030 3928
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

11. december 2025

Nordjyllands Politi

**AFLYST** Kunde slog butiksansat i Aalborg: Mand efterlyses

Nordjyllands Politi efterlyser en mand, der er mistænkt for et – tilsyneladende umotiveret – overfald på en butiksansat mandag formiddag den 3. november 2025 i Netto på Vesterbro i Aalborg. ***Opdatering: Denne efterlysning er ikke længere aktuel. Den mistænkte person er identificeret. Vi har fjernet signalement og fotos og beder medier og andre, der har bragt/delt disse, om også at gøre dette. Vi takker offentligheden for henvendelser og hjælp i sagen.***

21. november 2025

Nordjyllands Politi

Røveri mod SuperBrugsen i Aalborg – politiet efterlyser mistænkt

Torsdag aften klokken 20.58 blev SuperBrugsen i Sjællandsgade i Aalborg udsat for et røveri. Nordjyllands Politi efterlyser nu den formodede gerningsmand med billede.

3. september 2025

Nordjyllands Politi

Overfald i Steen Blichers Gade: En person er anholdt – to personer efterlyses **OPDATERING: Yderligere en person anholdt i sagen - én mistænkt efterlyses fortsat**

En person er anholdt og fremstilles i dag i grundlovsforhør, mens to andre personer nu efterlyses af Nordjyllands Politi med navn og billede i sagen om det voldelige overfald i Steen Blichers Gade, Aalborg, fredag den 29. august 2025. **Opdatering: Yderligere en person er anholdt i sagen. Nordjyllands Politi eftrlyser fortsat en mistænkt.**