Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

3. oktober 2023 11:16

Status på efterforskning af brag i Aalborg: skyldes kanonslag

Tirsdag den 3. oktober, klokken 02.45, modtog Nordjyllands Politi en anmeldelse om et højt brag og en brand på en butiksadresse i det centrale Aalborg. Brandvæsen og politi rykkede straks ud til stedet. Her kunne man konstatere, at der var røg i en opgang – og at alle personer var på vej ud af bygningen. Ingen mennesker er kommet til skade. Oplysninger i sagen skal gå til politiet på telefon 114.
Nordjyllands Politi indledte hurtigt en efterforskning, der har til formål at klarlægge de nærmere omstændigheder bag den alvorlige hændelse, herunder placering af et eventuelt strafferetlig ansvar.

Og en del tyder da også i øjeblikket på en forsætlig handling, lyder det fra lederen af efterforskningen, vicepolitiinspektør Frank Olsen, idet der var tale om et kanonslag, som blev bragt til sprængning inde på adressen. Sprængningen medførte dog ikke, at der opstod brand inde på adressen, om end der var røgudvikling.   

”Det viser vores fund og undersøgelser på gerningsstedet. Men et nærmere motiv eller mulige gerningspersoner kan vi ikke komme ind på på nuværende tidspunkt. Det skyldes et hensyn til vores arbejde. Vi er fortsat i færd med at efterforske og undersøge de nærmere omstændigheder, ” siger Frank Olsen.  

Det indebærer – blandt andet –  forhøringer, afhøringer, undersøgelser på gerningsstedet samt forskellige tekniske undersøgelser af en række spor.  

 

Frank Olsen tilføjer, at de foreløbige undersøgelser af politiets teknikere og Forsvarets sprængstofeksperter peger på, at ingen personer har været i direkte fare i forbindelse med sprængningen. Men efterforskningslederen pointerer: 

”Vi ser med stor alvor på sagen. Det er en rystende oplevelse for mange af de beboere, der bor i området – og det er en helt uacceptabel og potentielt farlig adfærd, såfremt man forsætligt har bragt et stykke fyrværkeri til sprængning inde i en bygning i tæt bebyggelse. Og har man set noget eller har informationer i sagen, så kan man ringe til os på telefon 114.”

Nordjyllands Politi vil, i forbindelse med de fortsatte efterforskningsskridt, være til stede på adressen og i området omkring den i de kommende timer.

 

Politiet har ingen yderligere kommentarer i øjeblikket. 


Brug for nogen at tale med? Uanset om du er offer, vidne eller pårørende, så står Offerrådgivningen i Nordjylland klar til at lytte og hjælpe dig videre. De har tavshedspligt, og du kan være anonym.
Ring 116 006 – døgnet rundt
Vor Frue Plads 6, 9000 Aalborg – alle dage 19-07.
Chat på offerraadgivning.dk


Pressens kontaktperson:

  • Frank Olsen, vicepolitiinspektør, Nordjyllands Politi, 5162 3993
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

20. august 2026

Nordjyllands Politi

Politiet efterlyser fortsat 30-årig mand – kan opholde sig uden for Nordjylland

Nordjyllands Politi efterlyser fortsat den 30-årige Niels Holm, som man ønsker at komme i kontakt med i forbindelse med en straffesag. Politiet opfordrer derfor fortsat borgere til at holde øje og kontakte politiet, hvis de har oplysninger om, hvor han befinder sig.

7. august 2026

Nordjyllands Politi

Straksdom: To mænd gemte 93 kilo hash på fiskekutter

Et godt samarbejde mellem Toldstyrelsen og Nordjyllands Politi førte torsdag den 6. august 2026 til fund af 93 kilo hash ombord på en fiskekutter i Hirtshals. To mænd er efter tilståelse allerede idømt straksdomme i sagerne ved Retten i Hjørring fredag.

7. august 2026

Nordjyllands Politi

Efterlysning: Nordjyllands Politi efterlyser 30-årig mand

I forbindelse med en straffesag efterlyser Nordjyllands Politi nu nedenstående person, med henblik på varetægtsfængsling.