Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

10. juni 2021 13:00

Seks personer anholdt i større politiaktion

Betjente fra Nordjyllands Politi er i løbet af i dag, d. 10. juni 2021, skredet til anholdelse af seks personer, som man mistænker for at stå bag et alvorligt overfald på en taxachauffør i det sydøstlige Aalborg d. 30. maj 2021. Flere ventes anholdt.

Politilogo på patruljebil

Foto: Niclas Jessen

Det meddeleler den ansvarlige for indsatsen, politikommissær Carsten Straszek, der tilføjer, at aktionen startede tidligt i morges: Her slog politiets efterforskere til og ransagede på i alt 9 adresser i Aalborg-området. Den første mistænkte blev anholdt kl. 06:45, mens den sjette mistænkte person blev anholdt kl. 10:38. Alle de anholdte er mænd i alderen 18-32 år, og de bor i Aalborg-området. 

Alle de anholdte er via politiets efterforskning i sagen sat i forbindelse med et groft overfald på en taxachauffør, der blev begået d. 30. maj 2021 kl. 03:00 på Sohngårdsholmsvej i Aalborg Sø. Taxachaufføren blev tildelt både knytnæveslag og slag med køller eller bat, ligesom der blev begået groft hærværk mod taxien, der både fik sine dæk punkteret samt blev slået på med bat eller køller.  

 

Helt uacceptabelt overfald

Politikommissær Carsten Straszek ser med tilfredshed på udfaldet af dagens anholdelsesaktion.

”Der er tale om et groft overfald på en taxachauffør. Den slags adfærd er helt uacceptabelt i det offentlige rum, så jeg tilfreds med, at vi i dag er skredet til anholdelser af en række mistænkte, så de kan blive stillet til ansvar for deres handlinger,” siger Carsten Straszek, der forventer, at der i den nærmeste fremtid kommer yderligere anholdelser i sagen. 
 
Der ventes et grundlovsforhør senere i dag i retten i Aalborg, og politikommissæren forventer, at flere af de anholdte vil blive fremstillet, sigtet for grov vold og for hærværk. 

”Det beror dog på en juridisk vurdering, hvor mange af de anholdte der bliver fremstillet i dag. Men vi opretholder sigtelsen mod alle de anholdte,” understreger Carsten Straszek.   

Politiet vil, af hensynet til efterforskningen af den alvorlige sag, formentlig begære dørlukning – og derfor kan politiet heller ikke udtale sig yderligere om sagen, herunder motiv til overfaldet. 

Nordjyllands Politi har ingen yderligere informationer på nuværende tidspunkt.  

 

Pressens kontaktperson: 

Carsten Straszek, politikommissær, Nordjyllands Politi, 6118 7594
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

10. september 2026

Nordjyllands Politi

Aalborg: 11-årig postede trusler mod skoler på TikTok – politiet har klar opfordring til forældre

Nordjyllands Politi modtog onsdag den 9. september en anmeldelse om trusler fremsat på TikTok mod tre skoler i Aalborg. Politiet reagerede prompte, og en 11-årig skoleelev blev kort efter identificeret som brugeren bag det truende indhold. Politiet opfordrer alle forældre til at være opmærksomme på deres børns adfærd online.

9. september 2026

Nordjyllands Politi

Hjælp politiet: Genkender du denne mand? ***Efterlysning aflyst***

*** efterlysning aflyst*** Siden den 28. august 2026 har Nordjyllands Politi efterforsket et tilfælde af blufærdighedskrænkelse, som skete om formiddagen, omkring kl 09.40, ved stisystemet ved Nr. Uttrup Kirke i Nørresundby.

4. september 2026

Nordjyllands Politi

Nærpoliti i Hjørring og Jammerbugt efter skolekontroller: For mange elcykler og elløbehjul er ulovlige

Hen over foråret og sommeren har Nærpoliti og Forebyggelse kontrolleret rigtig mange tohjulede køretøjer ved skolerne i Hjørring og Jammerbugt kommuner. Konklusionen er klar: Der er for mange ulovlige køretøjer og for mange førere under 15 år.