Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

14. januar 2022 09:16

Sag undersøges af Den Uafhængige Politiklagemyndighed


Nordjyllands Politi var i går aftes massivt til stede på og omkring en adresse i Aalborgs Vestby. Vores tilstedeværelse havde baggrund i, at der var mistanke om, at en person i en lejlighed var i besiddelse af et våben

Det oplyser vicepolitiinspektør Anders Uhrskov, der bekræfter, at der i forbindelse med indsatsen blev afgivet skud fra politiet mod personen – en mand – der efter politiets formodning var alene i lejligheden.

Manden blev efterfølgende med ambulance transporteret til sygehuset. 

”Da der er afgivet et skud af politiet, så er sagen overgået til Den Uafhængige Politiklagemyndighed. Og derfor har Nordjyllands Politi ingen yderligere kommentarer,” siger vicepolitisinspektør Anders Uhrskov.  

Det er almindelig praksis, at sager, hvor politiet afgiver skud, efterforskes af Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP). 

 

 


Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

12. september 2025

Nordjyllands Politi

Stjal smykker for 100.000 kr.

Nordjyllands Politi efterforsker i øjeblikket en alvorlig sag om tyveri fra ældre borgere i flere nordjyske byer. En hjemmehjælpervikar er sigtet i sagen.

9. september 2025

Nordjyllands Politi

Målrettede færdselskontroller gav især mange spritsager

Torsdag den 4. september og igen lørdag den 6. september 2025 foretog Operativ Færdsel ved Nordjyllands Politi flere målrettede indsatser – og det blev til adskillige færdselssager, der optog plads på betjentenes bødeblokke.

3. september 2025

Nordjyllands Politi

Politiets reaktionspatrulje øver i Aalborg Storcenter

Onsdag den 3. september og igen onsdag den 10. september 2025 øver og træner reaktionspatruljen fra Nordjyllands Politi i Aalborg Storcenter. Besøgende vil kunne opleve synlige øvelsesaktiviteter, men det kan man tage med ophøjet ro, for der er blot tale om træning.