Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

14. januar 2022 09:16

Sag undersøges af Den Uafhængige Politiklagemyndighed


Nordjyllands Politi var i går aftes massivt til stede på og omkring en adresse i Aalborgs Vestby. Vores tilstedeværelse havde baggrund i, at der var mistanke om, at en person i en lejlighed var i besiddelse af et våben

Det oplyser vicepolitiinspektør Anders Uhrskov, der bekræfter, at der i forbindelse med indsatsen blev afgivet skud fra politiet mod personen – en mand – der efter politiets formodning var alene i lejligheden.

Manden blev efterfølgende med ambulance transporteret til sygehuset. 

”Da der er afgivet et skud af politiet, så er sagen overgået til Den Uafhængige Politiklagemyndighed. Og derfor har Nordjyllands Politi ingen yderligere kommentarer,” siger vicepolitisinspektør Anders Uhrskov.  

Det er almindelig praksis, at sager, hvor politiet afgiver skud, efterforskes af Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP). 

 

 


Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

24. juli 2026

Nordjyllands Politi

Politiet om PostNord Danmark Rundt i Nordjylland: Respekter afspærringer og følg alle anvisninger

Onsdag den 29. juli 2026 gennemføres 1. etape af PostNord Danmark Rundt 2026 med start og mål i Aalborg.

24. juli 2026

Nordjyllands Politi

Politiekspedition lukker i uge 31

Servicemeddelelse: Ekspeditionen på Grønlands Torv holder ligeledes lukket i næste uge, dvs. uge 31.

23. juli 2026

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi styrker nærheden til borgerne med fod- og cykelpatruljering

Fod- og cykelpatruljer indsættes hen over sommeren i primært Aalborgs gader og stræder. Målet er en stærkere dialog med byens borgere, fordi denne form for patruljering opleves mere nærværende og netop indbyder til dialog mellem politi og borgere.