Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

16. september 2021 11:17

Syv knallerter standset i kontrolaktion

I mandags, d. 13. september 2021, afholdt Nordjyllands Politi en målrettet aktion, der var rettet særligt mod knallerter i området omkring Aabybro.

Politilogo på patruljebil

Foto: Niclas Jessen

Det oplyser lederen af Operativ Færdsel, politikommissær Thomas Ottesen. 
 
Formålet var – foruden at sætte ind over for konkrete overtrædelser med ulovlige knallerter – også at få en god dialog med de unge knallertkørere. For at forebygge fremtidige færdselsforseelser. 
 
”Både vores konkrete indsatser og vores dialog handler grundlæggende for os om at højne trafiksikkerheden, så færre kommer til skade på de nordjyske veje,” siger Thomas Ottesen, der i næste åndedrag konstaterer, at begge dele efter hans vurdering lykkedes for færdselsbetjentene i mandags. 
 
Der blev nemlig standset i alt syv knallerter, hvoraf de to af dem blev indbragt til videre undersøgelser – og den ene blev efterfølgende konfiskeret. Herudover blev der af færdselsbetjentene skrevet flere sager om overtrædelse af færdselsloven, f.eks. fejl og mangler på knallerterne eller manglende brug af styrthjelm. Sagerne afgøres med en bøde. 
 
”Men det vigtigste var,” understreger politikommissæren, ”at vi samtidig med vores kontrol fik en etableret god dialog med de rigtige mange unge knallertkørere i området – det er altid bedre at forebygge, at noget ulovligt sker – end at skrive sager, for så er forseelsen sket.” 
 
Politikommissæren slutter med en forsikring til nordjyderne og knallertkørerne: 
 
”Vi vil naturligvis besøge området i Aabybro og andre steder løbende for at tilsikre, at forholdene er i orden.” 
 
 
Har du brug for en færdselskontrol? Så kan du bestille en sådan på politi.dk/bestilenbetjent 
 

Pressens kontaktperson: 

•         Thomas Ottesen, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5126 9720 
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

30. oktober 2026

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi har identificeret mistænkt i voldtægtssager fra Østerådalen

På baggrund af en længerevarende efterforskning har Nordjyllands Politi nu identificeret en 48-årig mand, der er mistænkt for en voldtægt samt for et voldtægtsforsøg begået i Østerådalen i Aalborg den 20. oktober 2023. Manden sidder på nuværende tidspunkt varetægtsfængslet i Spanien for en forbrydelse begået dér.

29. oktober 2026

Nordjyllands Politi

Mand anholdt efter hærværk mod 11 biler i Aalborg

En turist blev natten til søndag anholdt, efter at 11 parkerede personbiler på Rantzausgade i Aalborg var blevet udsat for hærværk. Manden blev anholdt blot 13 minutter efter, at politiet modtog anmeldelsen.

23. oktober 2026

Nordjyllands Politi

Spionagesag: To personer løsladt

To mænd blev tirsdag den 20. oktober 2026 om eftermiddagen fremstillet i grundlovsforhør, sigtet for spionage. Begge er nu løsladt, mens efterforskningen fortsætter i sagen.