Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

21. februar 2024 13:15

Flere anholdelser for indbrudstyveri

Efter et kortevarende, men dog intenst efterforskningsforløb, slog efterforskere fra Nordjyllands Politi i går, den 20. februar 2024, til på flere forskellige adresser i det nordjyske. Målet var at anholde mistænkte indbrudstyve. Og dét lykkedes. Blandt andet blev to mænd på henholdsvis 30 og 45 år frihedsberøvet – og de er i dag blevet fremstillet og fængslet i et grundlovsforhør.

”Vi har sigtet dem for flere tilfælde af indbrud begået i fritidshuse,” lyder det fra en tilfreds efterforskningsleder, politikommissær Ulf Munch Sørensen, der tilføjer, at mændene også er blevet sigtet for et forhold vedrørende et indbrud i en virksomhed.

Al kriminaliteten er begået i politikredsen.  

Politikommissæren fortæller, at betjentene som følge af efterforskningen ransagede på i alt syv adresser forskellige steder i Nordjylland. Og der blev blandt andet fundet en hel del designermøbler samt andre effekter. 

”Vi mistænker de to mænd for primært at have stjålet dem fra sommerhuse beliggende i det nordjyske.” 

Ud over de to sigtede, tilføjer Ulf Munch Sørensen, blev der ligeledes i går anholdt en 32-årig kvinde og en 38-årig mand fra lokalområdet, der også sættes i forbindelse med indbrudskriminaliteten. 

Dog blev først kvinden løsladt efter endt afhøring, ligesom den 38-årige mand også blev løsladt kort ved middagstid i dag, den 21. februar 2024. 

”Begge er dog fortsat sigtede i de sager, som de er blevet anholdt til,” pointerer politikommissæren. 

I dag, kl. 12.00, blev de to anholdte mænd, den 30- og 45-årige, fremstillet i et grundlovsforhør i retten i Aalborg med krav om fængsling – og det blev det, idet de fra dags dato blev varetægtsfængslet i fire uger. 

Imens anklagemyndigheden fremstiller de anholdte personer, fortsætter politiets efterforskning af sagens nærmere omstændigheder.  

”Og dét betyder,” lyder understrengningen slutteligt fra efterforskningslederen, ”at der vil kunne forekomme yderligere i sigtelser i sagen i takt med, at vores efterforskere får tilvejebragt nye oplysninger om mulige kriminelle forhold.” 


Pressens kontakt

Ulf Munch Sørensen, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5141 1362

 

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

18. september 2026

Nordjyllands Politi

Målrettet motorvejsindsats omkring Aalborg: 73 forseelser registreret

Tæt kørsel, overhaling i nødspor og brug af håndholdt mobil. 73 forseelser fordelt på 57 personer blev registreret, da politiet tirsdag satte ind mod farlig adfærd på motorvejene omkring Aalborg.

17. september 2026

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi holder mindedag fredag den 18. september

For at ære de danske politifolk, der mistede livet under Anden Verdenskrig og i tjeneste siden da, holder Nordjyllands Politi en offentlig mindehøjtidelighed den 18. september.

10. september 2026

Nordjyllands Politi

Aalborg: 11-årig postede trusler mod skoler på TikTok – politiet har klar opfordring til forældre

Nordjyllands Politi modtog onsdag den 9. september en anmeldelse om trusler fremsat på TikTok mod tre skoler i Aalborg. Politiet reagerede prompte, og en 11-årig skoleelev blev kort efter identificeret som brugeren bag det truende indhold. Politiet opfordrer alle forældre til at være opmærksomme på deres børns adfærd online.