Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

24. juli 2023 12:59

Politiet gør status på Skagen-uge

Nordjyllands Politi har i løbet af uge 29 haft en særlig sommer-indsats i og omkring Skagen med en øget tilstedeværelse. Den har blandt andet bestået af en pop up-politistation på en central beliggenhed på havnen samt øget patruljering både til lands og til vands. Og nu gør den ansvarlige leder, politikommissær Michael Karstenskov, status på ugens indsats.

Nordjyllands Politi har hen over ugen optaget tre tilfælde af anmeldelser om vold, ligesom politiets patruljer har sigtet syv personer for at overtræde ordensbekendtgørelsen primært i forhold til uorden. 

Der har også været ni tilfælde af overtrædelse om lov om euforiserende stoffer, og endvidere er der blevet sigtet otte personer for spirituskørsel, og en person blev desuden sigtet for at køre i påvirket tilstand af euforiserende stoffer. 

Sigtelserne er jævnt fordelt mellem fastboende og turister. 

”En sigtelse vil altid været en for meget, og vold er alvorligt, og vi efterforsker naturligvis sagerne, så vi kan få de skyldige stillet til regnskab,” siger politikommissær Michael Karstenskov, som om spritsagerne tilføjer:  

”Og at køre bil i påvirket tilstand er farligt, så vores opfordring er klokkeklar: Lad nu bilen stå, hvis du har drukket.” 
 

Færre sigtelser – patruljering hele døgnet 

Når det er sagt, så kan politikommissæren dog konstatere, at ugen har givet anledning til færre sigtelser end de tidligere år. 

”Det glæder jeg mig naturligvis over – for det betyder, at det store flertal har haft en tryg og god ferieuge i Skagen.” 

Michael Karstenskov tilskriver det lave antal sager en kombination af en proaktiv og synlig patruljeindsat hele døgnet samt et solidt og tæt samarbejde med butikker og restauratører i hele Skagen – om end helt andre forhold som den svenske og norske kurs kan have haft en vis betydning.  

”Vi har haft en god dialog med mange forretningsdrivende, og de har til os kunnet berette om en travl uge, men uden det store behov for politiets indgriben.”  

Evaluering af indsatsen 

Nordjyllands Politi skal efterfølgende evaluere hele ugens indsats, og det skal i den forbindelse overvejes, hvorvidt de nye tiltag som f.eks. anvendelse af patruljer på løbehjul samt til vands skal gentages til næste år. 

”Borgerne tog i hvert fald positivt imod vores nye form for patruljering og vores pop-op politistation – så det vil naturligvis indgå i vores overvejelser, når vi skuer næste års trygheds-indsats sammen,” afrunder Michael Karstenskov.   


Pressens kontaktperson

* Michael Karstenskov, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5119 1656 
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

15. maj 2026

Nordjyllands Politi

Midlertidig overvågning skal skabe tryghed under karnevallet

I forbindelse med årets karneval i Aalborg etablerer Nordjyllands Politi midlertidig videoovervågning flere steder i byen som led i den samlede sikkerhedsindsats. Overvågningen opsættes særligt i og omkring Kildeparken, langs Vesterbro samt ved udvalgte indfaldsveje, hvor der forventes mange mennesker.

11. maj 2026

Nordjyllands Politi

18 knallerter røg på rullefeltet i Frederikshavn

Flere afdelinger fra Nordjyllands Politi forenede kræfterne og skred fredag den 8. maj 2026 til handling og udførte en større knallertkontrol ved en skole i Frederikshavn. 18 knallerter måtte en tur på rullefeltet, hvoraf 11 blev indtransporteret til nærmere undersøgelser.

1. maj 2026

Nordjyllands Politi

Færdselsindsats med særlig fokus på ulovlige knallerter

Torsdag den 30. april havde Nordjyllands Politi assistance fra flere andre politikredse, i forbindelse med en større færdselsindsats i Himmerland. Ud over den generelle færdsel var der et særligt fokus på knallerter, som politiet generelt modtager mange henvendelser omkring.