Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

29. april 2025 13:17

Undersøgelser af tragisk ulykke afsluttet

Tirsdag aften, den 18. marts 2025 kl. 2103, skete der en alvorlig færdselsulykke med en motorcykel på Gattenvej ved Farsø. Ved ulykken afgik to personer ved døden. Siden da har politiet undersøgt de nærmere omstændigheder omkring ulykken. Og de undersøgelser har nu fundet sin afslutning.

Det oplyser fg. politikommissær ved Nordjyllands Politi, Jesper Konttorp-Fredsgaard.

 

På baggrund af bilinspektør-undersøgelser samt blandt andet flere vidneafhøringer kan politiet konkludere, at der er tale om en tragisk ulykke, ligesom at der ikke var andre end de to afdøde personer impliceret i ulykken.

 

Politikredsen kan af hensynet til tavshedspligt såvel som til de efterladte ikke kommentere yderligere omkring selve ulykkens omstændigheder.  

 

De pårørende er blevet underrettet. 


Pressens kontaktperson: 

  • Jesper Konttorp-Fredsgaard, fg. politikommissær, Nordjyllands Politi, 3044-7223

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

4. september 2026

Nordjyllands Politi

Nærpoliti i Hjørring og Jammerbugt efter skolekontroller: For mange elcykler og elløbehjul er ulovlige

Hen over foråret og sommeren har Nærpoliti og Forebyggelse kontrolleret rigtig mange tohjulede køretøjer ved skolerne i Hjørring og Jammerbugt kommuner. Konklusionen er klar: Der er for mange ulovlige køretøjer og for mange førere under 15 år.

2. september 2026

Nordjyllands Politi

Politiet leder efter ejere til stjålne cykler

En borger fandt sin stjålne knallert i en baggård i Aalborg – og det førte politiet på sporet af en større samling af formodet stjålne cykler. Nordjyllands Politi leder nu efter de rette ejere og gerningssteder.

28. august 2026

Nordjyllands Politi

Hjælp politiet i indbrudssag: Genkender du disse mænd?

Nordjyllands Politi offentliggør nu fotos af to formentlig udenlandske mænd, som politiet mistænker for at stå bag indbrud, der er begået i en villa i Kærby i Aalborg.