Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

30. marts 2021 10:08

Flere personer anholdt for brandstiftelse


Nordjyllands Politi anholdt i går, 29. marts 2021, 5 personer, som blandt andet sigtes for brandstiftelse i Aalborg i november sidste år. Alle de anholdte er her til morgen fremstillet i et grundlovsforhør i Retten i Aalborg med krav om varetægtsfængsling.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Der er tale om fem mænd mellem 21 år og 48 år, og politiet skred i går til anholdelserne, fordi man sætter dem i forbindelse med en påsat bilbrand i en indkørsel, der blev begået i det sydøstlige Aalborg d. 29. november 2020.

”Det er et længere efterforskningsarbejde, der ligger til grund for anholdelserne i går og fremstillingerne af de mistænkte i dag. Brandstiftelse er en alvorlig sag, der kan få tragiske følger, så er jeg tilfreds med, at vi nu har et grundlag for at fremstille fem mistænkte,” siger efterforskningsleder, politikommissær Kenneth Rodam.

 

Selve sagen 

Sagen, som de anholdte sættes i forbindelse med, stammer tilbage fra søndag d. 29. november 2020 ca. kl. 19.50, hvor Nordjyllands Politi modtog en melding om en personbil, der var i brand på Mylius Erichsens Vej i Aalborg Sø. 

Branden blev hurtigt opdaget og slukket, inden den bredte sig til beboelse.  

Siden har politiet efterforsket branden, da man formodede, at bilbranden var påsat, hvilket blev bekræftet af den efterfølgende gerningsstedsundersøgelse. Ingen personer kom noget til under branden. 

 

Flere straffelovsovertrædelser

De anholdte sigtes alle for at overtræde § 181 i straffeloven, der handler om forsætlig brandstiftelse, mens der også er grundlag for at sigte nogle af dem for ulovlig tvang, ligesom én sigtes for forsøg på kvalificeret brandstiftelse efter § 180 og for forsøg på grov vold. 

Politiet anmodede af hensynet til efterforskningen Retten i Aalborg om lukkede døre.

I sagen sidder der i forvejen en person varetægtsfængslet. 

 

Pressens kontaktperson:

*Kenneth Rodam, politikommissær, Nordjyllands Politi, 4026 6195
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

9. marts 2025

Nordjyllands Politi

Politiets status på fodboldkampen AaB-FCM

Nordjyllands Politi melder, at optakten til dagens superligakamp i Aalborg forløb fredeligt. Efter kampen valgte en mindre gruppe dog at kaste sten mod politiet.

9. marts 2025

Nordjyllands Politi

Fodbold i Aalborg – politiet er klar

I dag den 9. marts 2025 klokken 14.00 møder AaB og FC Midtjylland hinanden på Aalborg Portland Park. Nordjyllands Politi er klar til at bakke op om en fredelig afvikling af kampen – både før, under og efter.

7. marts 2025

Nordjyllands Politi

Pirattaxa taget på fersk gerning

Af og til retter borgere henvendelse til Nordjyllands Politi og fortæller om deres observationer med pirattaxaer. Det kan være vanskeligt for politiet at afdække den ulovlige taxagerning og fange de formastelige på fersk gerning, men i weekenden kunne en patrulje sigte en 70-årig mand for at køre pirattaxa.