Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

1. april 2020 09:01

50-årig mand fra Aalborg sigtet efter ransagning

Nordjyllands Politi foretog tirsdag en ransagning i Aalborg hos en 50-årig mand, der var i besiddelse af narkotika med salg for øje. Manden blev sigtet og erkendte forholdet.

På baggrund af et konkret tip foretog efterforskere fra Nordjyllands Politi en ransagning på en adresse i Aalborg tirsdag den 31. marts 2020 omkring klokken 10:00. 

”Under ransagningen fandt vi 75 gram amfetamin og en smule hash. Derudover fandt vi nogle effekter, som kunne indikere, at der foregik salg,” forklarer politikommissær Casper Jacobsen, leder af politiets operative efterforskning i Aalborg.

Den 50-årige mand, der har bopæl på adressen, er nu sigtet for overtrædelse af straffelovens § 191. Manden erkender forholdet og må nu forvente en frihedsstraf. 

 

Pressens kontakt: 


Casper Jacobsen, politikommissær, Nordjyllands Politi, tlf. 6161 9467
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

20. juli 2026

Nordjyllands Politi

Politiekspedition lukker i uge 30

Servicemeddelelse: Ekspeditionen på Grønlands Torv holder lukket i indeværende uge, dvs. uge 30.

19. juli 2026

Nordjyllands Politi

Skudafgivelse i Nørresundby – status fra politiet

Nordjyllands Politi får fortsat henvendelser fra offentligheden om den alvorlige skudepisode i Nørresundby fredag den 17. juli. Her er status og vigtige budskaber fra politiet søndag.

17. juli 2026

Nordjyllands Politi

Skudafgivelse – fortsat intens efterforskning

Siden først på eftermiddagen den 17. juli 2026 har Nordjyllands Politi efterforsket intenst i omstændighederne omkring den alvorlige skudepisode, der blev anmeldt til politikredsen kl. 13.42. I forbindelse med episoden blev tre personer ramt af skud. En person er afgået ved døden, mens to blev såret. De pårørende er blevet underrettet.