Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

1. april 2020 09:01

50-årig mand fra Aalborg sigtet efter ransagning

Nordjyllands Politi foretog tirsdag en ransagning i Aalborg hos en 50-årig mand, der var i besiddelse af narkotika med salg for øje. Manden blev sigtet og erkendte forholdet.

På baggrund af et konkret tip foretog efterforskere fra Nordjyllands Politi en ransagning på en adresse i Aalborg tirsdag den 31. marts 2020 omkring klokken 10:00. 

”Under ransagningen fandt vi 75 gram amfetamin og en smule hash. Derudover fandt vi nogle effekter, som kunne indikere, at der foregik salg,” forklarer politikommissær Casper Jacobsen, leder af politiets operative efterforskning i Aalborg.

Den 50-årige mand, der har bopæl på adressen, er nu sigtet for overtrædelse af straffelovens § 191. Manden erkender forholdet og må nu forvente en frihedsstraf. 

 

Pressens kontakt: 


Casper Jacobsen, politikommissær, Nordjyllands Politi, tlf. 6161 9467
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

3. juli 2025

Nordjyllands Politi

EU-formandskabet i Nordjylland: Politiet er klar til stor sikkerhedsopgave

I uge 28 kommer EU-formandskabet til det nordjyske. Nordjyllands Politi forventer ikke de store trafikale gener i den forbindelse, men gør opmærksom på, at der vil være et øget opbud af såvel uniformerede som civilklædte politibetjente, primært i Aalborg og særligt omkring Aalborg Kongres & Kultur Center. Der vil også være opsat kameraovervågning i området.

1. juli 2025

Nordjyllands Politi

Færdselsindsats afslørede 15 ulovlige knallerter

Operativ Færdsel ved Nordjyllands Politi foretog den 19. juni 2025 en større færdselsindsats i Vesthimmerland og den sydlige del af Aalborg kommune – og kontrollen afslørede altså i alt 15 ulovlige knallerter.

26. juni 2025

Nordjyllands Politi

Yngre kvinde afgået ved døden i trafikulykke

Nordjyllands Politi modtag tidligere i dag, den 26. juni 2025 ved middagstid, en anmeldelse om en alvorlig personpåkørsel centralt i Aalborg; ved John F. Kennedys Plads. En yngre kvinde er afgået ved døden som følge af denne påkørsel. De nærmeste pårørende til den afdøde er blevet underrettet.