Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

10. juni 2020 13:39

Tre formodede narkosmuglere varetægtsfængslet i fire uger

Nordjyllands Politi anholdt i går tre mænd i Aalborg, mistænkt for omfattende narkosmugling. Alle tre blev i dag varetægtsfængslet i fire uger efter et lukket grundlovsforhør.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Nordjyllands Politi slog i går eftermiddags, den 9. juni 2020, til i en anholdelsesaktion et sted i Aalborg. Omkring klokken 14.00 skred betjente til anholdelse af tre personer, som man mistænker for at smugle narko ind i Danmark. 

De tre anholdte er mænd bosiddende i Aalborg, og de er henholdsvis 19, 22 og 28 år gamle. 

I dag, onsdag 10. juni 2020 kl. 1130, blev mændene fremstillet i lukket grundlovsforhør ved Retten i Aalborg. Anklagemyndigheden havde anmodet om lukkede døre af hensyn til den videre efterforskning i sagen. 

Amfetamin og ecstasy-piller smuglet

De tre anholdte er sigtet for overtrædelse af straffelovens § 191 ved at indføre 4,2 kg. amfetamin og ca. 1000 ecstasy-piller til Danmark med henblik på videreoverdragelse. 

”Der er tale om et stort beslag af narkotika,” udtaler politikommissær Casper Jacobsen, der er leder af efterforskningen ved Nordjyllands Politi, og han tilføjer i næste åndedrag: ”Derfor er vi tilfredse med, at alle anholdte nu er varetægtsfængslede i fire uger.” 

Nordjyllands Politi kan ikke udtale sig yderligere i sagen, idet retsmødet blev afholdt for lukkede døre.  

Efterforskningsarbejdet i sagen fortsætter i den kommende tid. 

 

Pressens kontaktperson:

Casper Jacobsen, politikommissær, Nordjyllands Politi, tlf. 6161 9467
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

9. marts 2025

Nordjyllands Politi

Politiets status på fodboldkampen AaB-FCM

Nordjyllands Politi melder, at optakten til dagens superligakamp i Aalborg forløb fredeligt. Efter kampen valgte en mindre gruppe dog at kaste sten mod politiet.

9. marts 2025

Nordjyllands Politi

Fodbold i Aalborg – politiet er klar

I dag den 9. marts 2025 klokken 14.00 møder AaB og FC Midtjylland hinanden på Aalborg Portland Park. Nordjyllands Politi er klar til at bakke op om en fredelig afvikling af kampen – både før, under og efter.

7. marts 2025

Nordjyllands Politi

Pirattaxa taget på fersk gerning

Af og til retter borgere henvendelse til Nordjyllands Politi og fortæller om deres observationer med pirattaxaer. Det kan være vanskeligt for politiet at afdække den ulovlige taxagerning og fange de formastelige på fersk gerning, men i weekenden kunne en patrulje sigte en 70-årig mand for at køre pirattaxa.