Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

18. december 2019 09:00

44-årig mand anholdt for lejligheds-indbrud i brandskadet bygning

Nordjyllands Politi har anholdt en 44-årig mand, der er sigtet for indbrud i lejligheder i den ejendom i Stoldal i Hobro, der brændte 8. december 2019.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Anholdelsen blev foretaget af Berigelsessektionen i går formiddags efter længere tids efterforskning, oplyseren lederen af politiets efterforskere, politikommissær Mikkel Brügmann.  

Den 44-årige bliver her i dag fremstillet i grundlovsforhør. 

”Vi sigter ham blandt andet for indbrud i de lejligheder, der var i Stoldal i Hobro, efter at denne bygning var brændt,” fastslår Mikkel Brügmann, der betragter anholdelsen, der blev foretaget i går kl. 11, som et gennembrud i sagen. 

Politiet mistænker, at manden, som stammer fra den østlige del af Himmerland, står bag endnu flere indbrud samt altså de 14 indbrud, der blev begået hen over natten d. 11. og 12. december 2019. Lejlighederne var, som følge branden i ejendommen den 8. december 2019, midlertidigt fraflyttet.   

 

Mikkel Brügmann oplyser, at Nordjylland Politi desuden sigter den 44-årige for forsøg på et villaindbrud i Vester Hassing den 13. november 2019 og for at have begået et villaindbrud i Hals den 9. december 2019. Politikommissæren tilføjer, at man under ransagningen i forbindelse med anholdelsen af manden fandt ham i besiddelse af en pistol. 

”Jeg synes, at det er tilfredsstillende, at efterforskningen har ført til, at vi nu kan sigte en person som vi mistænker for at stå bag flere indbrud, blandt andet hos borgere i Hobro som kort inden indbruddene havde været udsat for at få raseret deres hjem af en brand,” siger politikommissær Mikkel Brügmann, der i samme åndedrag erklærer sig tilfreds med, at et skydevåben ikke længere er i omløb. 

Fremstillingen sker kl. 09.30 i Retten i Aalborg.

Politiet parkerer sener i dag, kl. 10-12, i øvrigt den mobile politistation i Stoldal i Hobro, og borgerne i området er velkommen til at komme forbi og få en snak med politiet om brand, indbruddene og hvad man ellers har på sinde.  
 

Pressens kontaktperson: 

• Mikkel Brügmann, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5154 9858

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

2. oktober 2026

Nordjyllands Politi

Politi i skudafgivelse – ingen tilskadekomst

Nordjyllands Politi blev tidligere i dag, den 2. oktober 2026, kaldt ud til en adresse beliggende i Suensonsgade i Aalborg. Anmeldelsesforholdet gik på nogle voldsomme uoverensstemmelser mellem to personer. ​

18. september 2026

Nordjyllands Politi

Målrettet motorvejsindsats omkring Aalborg: 73 forseelser registreret

Tæt kørsel, overhaling i nødspor og brug af håndholdt mobil. 73 forseelser fordelt på 57 personer blev registreret, da politiet tirsdag satte ind mod farlig adfærd på motorvejene omkring Aalborg.

17. september 2026

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi holder mindedag fredag den 18. september

For at ære de danske politifolk, der mistede livet under Anden Verdenskrig og i tjeneste siden da, holder Nordjyllands Politi en offentlig mindehøjtidelighed den 18. september.