Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

16. august 2019 13:06

Fald i sommer-indbrud

Markant færre nordjyder fik besøg af indbrudstyve i løbet af sommerferien. Det viser årets opgørelse af sommer-indbrud foretaget i ugerne 28-32.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Tallene viser, at 191 nordjyske hjem i løbet af fem uger i juli og august var udsat for indbrud. 

Og en opgørelse over indbrud i tilsvarende periode de sidste fem år viser et klart og løbende fald i antallet af indbrud. Fx tallet tilbage i 2015 hele 411 indbrud. 

Den ansvarlige for Nordjyllands Politis indbruds-indsats, fungerende vicepolitiinspektør Sune Myrup, hæfter sig ved, at det siden 2015 faktisk er lykkedes at nedbringe antallet af anmeldelser med over 50 procent. 

 

Styrket ferie-fokus

Og det store fald glæder naturligvis vicepolitiinspektør Sune Myrup. Han pointerer, at politiet i ferieperioder har særligt fokus på indbrudskriminalitet, fordi antallet af anmeldte kan stige, når folk tager på ferie. 

”Samtidig har vi også skruet op for indsatsen, fx har vi etableret en ny berigelsesgruppe, der arbejder med base i Himmerland. Denne enhed efterforsker målrettet mod indbrud,” forklarer  Sune Myrup.   

 

Nordjysk håndsrækning til politiet 

Vicepolitiinspektøren fremhæver dog også – som en væsentlig del af forklaringen på faldet i indbrud – at nordjyderne er blevet bedre til at sikre deres hjem og indgå i nabohjælpsordninger. 

”Vores erfaring er, at nabohjælp og sikring af hjemmet er en vigtig faktor i at nedbringe indbrud, fordi tyve ofte går efter hjem, hvor det ser nemt ud at opnå adgang,” siger Sune Myrup, og han tilføjer, at borgerne også er blevet gode til at videregive tip og informationer til politiet om mistænkelige køretøjer og personer:

”Disse tip kan være vigtige for vores efterforskninger – så jeg vil gerne opfordre nordjyderne til at blive ved med at sende deres tip om mistænkelig adfærd ind til os. De er en vigtig håndsrækning til os,” siger vicepolitiinspektøren, og han understreger, at politiet ikke hviler på laurbærrene trods faldende indbrudstal. 

”Vores indsats med at nedbringe indbruds-kriminalitet fortsætter ufortøvet.”

Sommer-indbrud i Nordjyllands Politikreds de seneste frem år:

   2015  2016 2017  2018  2019
 Uge 28  96  39  69  28  44
 Uge 29  106  79  68  42  52
 Uge 30  99  67  47  35  33
 Uge 31  59  43  49  61  29
 Uge 32  51  47  30  47  33
           
 Total:  411  275  263  213  191

 

Gode råd mod indbrud:     

  • Tilmeld dig til Nabohjælp. Sørg for at lave aftaler med naboerne om aktiv overvågning, når du er på ferie.
  • Gør dit hus let at overvåge. Den høje væk giver tyven arbejdsro.
  • Fjern fritliggende værktøj samt lås dine skure, så tyven ikke kan finde værktøj på stedet.

    Pressens kontaktperson:
  •  Sune Myrup, vicepolitiinspektør, Nordjyllands Politi, 4030 9359
 

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

12. september 2025

Nordjyllands Politi

Stjal smykker for 100.000 kr.

Nordjyllands Politi efterforsker i øjeblikket en alvorlig sag om tyveri fra ældre borgere i flere nordjyske byer. En hjemmehjælpervikar er sigtet i sagen.

9. september 2025

Nordjyllands Politi

Målrettede færdselskontroller gav især mange spritsager

Torsdag den 4. september og igen lørdag den 6. september 2025 foretog Operativ Færdsel ved Nordjyllands Politi flere målrettede indsatser – og det blev til adskillige færdselssager, der optog plads på betjentenes bødeblokke.

3. september 2025

Nordjyllands Politi

Politiets reaktionspatrulje øver i Aalborg Storcenter

Onsdag den 3. september og igen onsdag den 10. september 2025 øver og træner reaktionspatruljen fra Nordjyllands Politi i Aalborg Storcenter. Besøgende vil kunne opleve synlige øvelsesaktiviteter, men det kan man tage med ophøjet ro, for der er blot tale om træning.