Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

25. februar 2019 10:00

36-årig mand sigtet for blufærdighedskrænkelse

Nordjyllands Politi har 22. februar 2019, kl. 09.42, anholdt en 36-årig mand og sigtet ham for blufærdighedskrænkelse, idet politiet mistænker ham for at have filmet nogle skoleelever uden deres viden.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Politiet fik kendskab til sagen, da man 4. februar 2019 modtog en anmeldelse fra Karensmindeskolen i  Støvring, der omhandlede et fund af en rygsæk i et omklædningsrum, der indeholdt noget overvågnings-udstyr.  

”Vi indledte straks en efterforskning af sagen, og det er i forbindelse med dette efterforskningsarbejde, at vi finder data med blandt andet optagelser af nogle elever fra skolen, der er ved at klæde om,” siger lederen af politiets efterforskning, vicepolitiinspektør Frank Olsen. 
Politiets efterforskere kunne også fastslå, hvem der var ejer af disse data, hvorfor man altså 22. februar 2019 kunne skride til anholdelse af en 36-årig mand bosat i Aalborg-området, og som er ansat på den skole, hvor rygsækken blev fundet.     

Efterforskningen fortsætter

Manden er i fredags blevet afhørt af politiet, ligesom effekter på hans bopæl er blevet beslaglagt af politiet. Den 36-årige mand er efter endt afhøring blevet løsladt.

”Men vi opretholder naturligvis sigtelsen mod ham, og vores efterforskning i sagen fortsætter i den kommende tid,” siger Frank Olsen, der af hensynet til netop denne efterforskning ikke kan udtale sig i detaljer om sagens enkeltheder. 

Bliver kontaktet 

Vicepolitiinspektøren fremhæver dog, at der på nuværende tidspunkt ikke er tegn på, at der er sket delinger af noget af det beslaglagte materiale.
”Det, vi kan sige, er, at der nu ligger et stort efterforskningsarbejde foran os. Vi er i fuld gang med at danne os et overblik over sagen, dokumentere forholdene og kortlægge de spor, blandt andet de tekniske spor, der måtte forefindes,” forklarer Frank Olsen, der ligeledes understreger, at hvis politiet i det beslaglagte materiale identificerer nogle personer, så vil de og deres forældre blive kontaktet.  

Politiet har på nuværende tidspunkt ingen yderligere oplysninger i sagen. 

Pressens kontaktperson er:       

           • Frank Olsen, vicepolitiinspektør, Nordjyllands Politi, 5162 3993
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

6. juni 2026

Nordjyllands Politi

Nyt tiltag mod narkohandel blev brugt til årets karneval – og det var effektivt

Nordjyllands Politi introducerede til årets karneval i Aalborg et nyt værktøj, der skulle begrænse handlen med stoffer: Man fik nemlig, i samarbejde med National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK), lukket ned for en række Snapchat-profiler baseret i og omkring Aalborg. Fælles for dem alle var, at politiets efterretninger viste, at de handlede med forskellige former for stoffer: narko, opioder, ulovlige nikotinprodukter, m.v.

4. juni 2026

Nordjyllands Politi

Knivstikkeri i Frederikshavn: 35-årig kvinde anholdt, sigtet for drab

Nordjyllands Politi har i dag torsdag den 4. juni anholdt en 35-årig kvinde, som er sigtet for drab i forbindelse med knivstikkeriet mandag den 1. juni i Frederikshavn, hvor en 34-årig mand afgik ved døden.

4. juni 2026

Nordjyllands Politi

39 borgere hentet i politiets himmerlandske fogedaktion

Onsdag den 3. juni bankede lokalpolitiet i Himmerland på døren hos 39 borgere, der blev hentet i forbindelse med en fogedaktion. 55 sager blev afsluttet på dagen. En ny aktion planlægges.