Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

14. oktober 2020 10:48

Nordjyllands Politi undskylder for lukning af arrangement

Nordjyllands Politi var i går aftes, tirsdag 13. oktober 2020, tilkaldt til et arrangement på Klitgården i Tversted.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Politiet lukkede arrangementet kl. 22.00, da man skønnede, at det var i strid med restriktionerne inden for COVID-19.

Det viste sig, at Klitgårdens arrangement efter COVID-19-restriktionerne må anses for et særskilt kulturarrangement. Og derfor må der blandt andet holdes åbent efter kl. 22.00.

Derfor burde politiet ikke have lukket det, men ladet det fortsætte til kl. 24.  

Arrangørerne bidrog dog til, at stedet lukkede i god ro og orden, men de var naturligvis frustrerede over situationen. 

”Vi har stor forståelse for deres frustration. Og vi vil gerne beklage og undskylde over for arrangørerne, at vi lukkede arrangementet. Det skulle vi ikke have gjort,” siger Ole Kristensen, politiinspektør ved Nordjyllands Politi.

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

2. november 2026

Nordjyllands Politi

Naturen flytter ind ved Frederikshavn Politistation

Lidt grønt har også ret. I uge 43 blev en plæne nord for Frederikshavn Politistation plantet til med biodiversitetsfremmende buske og træer som led i politiets bæredygtighedsstrategi.

30. oktober 2026

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi har identificeret mistænkt i voldtægtssager fra Østerådalen

På baggrund af en længerevarende efterforskning har Nordjyllands Politi nu identificeret en 48-årig mand, der er mistænkt for en voldtægt samt for et voldtægtsforsøg begået i Østerådalen i Aalborg den 20. oktober 2023. Manden sidder på nuværende tidspunkt varetægtsfængslet i Spanien for en forbrydelse begået dér.

29. oktober 2026

Nordjyllands Politi

Mand anholdt efter hærværk mod 11 biler i Aalborg

En turist blev natten til søndag anholdt, efter at 11 parkerede personbiler på Rantzausgade i Aalborg var blevet udsat for hærværk. Manden blev anholdt blot 13 minutter efter, at politiet modtog anmeldelsen.