Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

29. januar 2021 14:20

Varetægtsfængslet for trusler mod statsministeren


En 26-årig mand blev ved et grundlovsforhør i dag i Retten i Aalborg varetægtsfængslet i fire uger, sigtet for alvorlige trusler mod statsminister Mette Frederiksen.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Nordjyllands Politi skred i går, 28. januar 2021 kl. 20.40, til anholdelse af en 26-årig mand fra Hobro-området. 

Anholdelsen skete, da den 26-årige mand via sociale medier havde fremsat trusler på livet mod statsministeren.  

”Trusler af den kaliber mod statsministeren er særdeles alvorlig. Og derfor har vi i går anholdt og sigtet manden for disse trusler,” siger politiinspektør ved Nordjyllands Politi, Claus Danø. 

Den 26-årige mand er sigtet for at overtræde straffelovens § 266 og § 119, stk. 1 vedrørende trusler, ligesom han er sigtet jf. straffelovens § 115, der kan give strafskærpelse på indtil det dobbelte, fordi truslerne i den konkrete sag er fremsat mod statsministeren. 

”Dét understreger alvorligheden af sagen. Trusler på livet og lignende mod dem, der fører regeringen, er helt uacceptabel, og det skal man afholde sig fra. Gør man det alligevel, skal man påregne at blive anholdt og varetægtsfængslet,” understreger politiinspektør Claus Danø. 

 

Pressens kontaktperson

Christian Brinck, presseansvarlig, Nordjyllands Politi, 5135 6716
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

3. september 2025

Nordjyllands Politi

Politiets reaktionspatrulje øver i Aalborg Storcenter

Onsdag den 3. september og igen onsdag den 10. september 2025 øver og træner reaktionspatruljen fra Nordjyllands Politi i Aalborg Storcenter. Besøgende vil kunne opleve synlige øvelsesaktiviteter, men det kan man tage med ophøjet ro, for der er blot tale om træning.

1. september 2025

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi indfører visitationszoner i Aalborg

Nordjyllands Politi tager nu et nyt operativt værktøj i brug som et led i den større indsats for at komme bandekonflikten i Aalborg til livs. Gældende fra 1. september 2025 kl. 16.00 opretter politiet tre visitationszoner i Aalborg.

30. august 2025

Nordjyllands Politi

Overfald i Aalborg C: Nordjyllands Politi søger vidner og indsætter mobil politistation lørdag

Nordjyllands Politi søger vidner til et voldeligt overfald, der fredag den 29. august fandt sted i Steen Blichers Gade, Aalborg C. Politiets mobile politistation vil i dag lørdag den 30. august kl. 16.30-20.00 holde på Kennedys Plads for at skabe tryghed og tage mod oplysninger i sagen.