Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

14. november 2019 14:55

Politiet afblæser pulveralarm


Nordjyllands Politi modtog tidligere i dag, 14. november 2019, information om, at en person på adressen Granen 7 i Gistrup nær Aalborg havde modtaget et brev med et ukendt pulver. Denne pulveralarm er nu afblæst. Personer i området kan derfor igen vende retur til bopælen

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Politiet valgte straks at reagere i samråd med Nordjyllands Beredskab og foretage afspærring af området.
 
”Vi tilkaldte hurtigt eksperter for at få fastslået, hvilket pulver der var tale om,” siger vicepolitiinspektør Anders Uhrskov, ligesom det skulle vurderes, om der kunne være tale om et farligt pulver.  

For at myndighederne kunne få ro til at arbejde i området, så foretog politiet med det samme afspærring omkring den pågældende adresse. 

I dialog med ekspertberedskabet vurderede politiet dog, at pulverbrevet på stedet var sikkert indkapslet i en tønde, hvorpå afspærringen kunne ophæves, ligesom advarslerne til borgerne i området kan afblæses. 

Politiet beklager de gener, at det har givet. 

”Men vi tager ingen chancer, når vi modtager sådan en melding. Og derfor tilkaldte vi øjeblikkeligt eksperter for at få fastslået, hvorvidt der var fare på færde for borgerne. Det viste sig ikke at være tilfældet,” siger Anders Uhrskov. 

Politiet og ekspertberedskab er i øjeblikket i færd med at undersøge, og politiet efterforsker omstændighederne nærmere. Det arbejde skal afsluttes, før politiet kan udtale sig yderligere om sagen. 
 

Pressens kontaktperson er: 
Anders Uhrskov, Nordjyllands Politi, 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

4. juni 2026

Nordjyllands Politi

Knivstikkeri i Frederikshavn: 35-årig kvinde anholdt, sigtet for drab

Nordjyllands Politi har i dag torsdag den 4. juni anholdt en 35-årig kvinde, som er sigtet for drab i forbindelse med knivstikkeriet mandag den 1. juni i Frederikshavn, hvor en 34-årig mand afgik ved døden.

4. juni 2026

Nordjyllands Politi

39 borgere hentet i politiets himmerlandske fogedaktion

Onsdag den 3. juni bankede lokalpolitiet i Himmerland på døren hos 39 borgere, der blev hentet i forbindelse med en fogedaktion. 55 sager blev afsluttet på dagen. En ny aktion planlægges.

2. juni 2026

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi anholder yderligere to personer i forbindelse med brande

Nordjyllands Politi har i dag, tirsdag den 2. juni, anholdt to personer i Midtjylland. Begge personer formodes at have haft en direkte rolle i brandattentaterne i henholdsvis Kølvrå den 26. marts og Dronninglund den 30. marts.