Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

10. januar 2021 17:28

Psykisk syg person anholdt efter vold mod betjent

En 37-årig psykisk syg mand overfaldt pludseligt en politibetjent i morges den 10. januar kl. 07.00 i Aalborg, mens betjenten bevogtede et køretøj. Anholdelsen af den 37-årige voldelige og syge mand er filmet af flere og ser voldsom ud.

Kl. 07.00 i morges søndag den 10. januar blev en betjent pludseligt overfaldet på Vesterbro i Aalborg, da han står og bevogter en bil i relation til et knivstikkeri tidligere på dagen. 

”Betjenten står alene uden for bilen, mens hans kollega sidder inde i bilen. Betjenten ser så pludselig denne 37-årige mand, som går ude på vejen og har direkte kurs mod betjenten. Da manden kommer tæt på betjenten, beder betjenten ham om at holde sig væk, men den 37-årige mand går direkte hen til betjenten og slår ham med knytnæveslag i ansigtet,” forklarer politiinspektør Claus Danø fra Nordjyllands Politi og understreger, at den 37-årige ingen relation har til knivstikkeriet.

Han sætter således ord på, hvad der er gået forud for den anholdelse, som fandt sted efter voldsepisoden – en anholdelse, som er blevet filmet af flere og lagt på nettet.

 

Anholdelsen ser voldsom ud

Betjentene havde meget svært ved at få ro på den aggressive og syge mand. De forsøger at undgå det, men er nødsaget til at anvende den fornødne magt:

”Vi forstår godt, at anholdelsen ser voldsom ud. Det ér voldsomt. Her er tale om en psykisk syg person, som desværre bliver meget voldsom og farlig. Betjentene starter med at anvende peberspray mod ham for at pacificere ham, men den har slet ingen effekt,” fortsætter Claus Danø.

Derfor er betjentene nødt til hurtigst muligt at få bragt manden i ro på anden vis, og i den forbindelse anvender den ene betjent sin politistav. 

”Det er vigtigt at pointere, at betjentene samarbejder om at få manden til at forholde sig roligt og pacificeret, indtil de kan mærke, at han holder op med at yde modstand. Den modstand kan ikke nødvendigvis ses på en video,” siger politiinspektøren.

Han understreger, at den psykisk syge mand blot fik nogle knubs under anholdelsen, men ikke ellers kom til skade. Da manden på et tidspunkt under anholdelsen virkede ukontaktbar, gav betjentene straks førstehjælp og tilkaldte samtidigt en ambulance. Manden blev tilset på skadestuen og er nu indlagt på en psykiatrisk afdeling.

 

DUP er orienteret om sagen

Nordjyllands Politi orienterede allerede i morges ved 8-tiden Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP) om sagen.

”Det gør vi, fordi vi ønsker at orientere dem, så de har mulighed for at vurdere sagen. Det er helt normal procedure. Vores egen umiddelbare vurdering er, at betjentene har handlet i overensstemmelse med reglerne og i øvrigt gjorde, hvad der desværre var nødvendigt,” oplyser Claus Danø.

 

 

Pressens kontakt:

Politiinspektør Claus Danø, tlf. 2269 1083 

 

 

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

23. maj 2026

Nordjyllands Politi

Festen fortsætter til karneval – det samme gør politiet

Aftenen skrider frem, og festlighederne i Kildeparken fortsætter. Der er fortsat mange feststemte mennesker i gaderne. Nogle er på vej hjem, mens andre fortsætter festen. Politiet opfordrer alle til fortsat at passe på hinanden og være ekstra opmærksomme i trafikken. Her følger en aftenstatus på politiets indsats til Aalborg Karneval 2026.

23. maj 2026

Nordjyllands Politi

Politi: Status på Aalborg Karneval

De mange tusinde karnevalsdeltagere har siden formiddagen festet sig gennem Aalborgs gader. Mange af deltagerne i optoget er nu nået frem til Kildeparken, men der er trængsel ved Vesterbro/Kildeparken. Fra politiet lyder meldingen, at optoget indtil videre har forløbet festligt og forholdsvis roligt.

23. maj 2026

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi melder karnevalsklar i 2026

I dag den 23. maj summer Aalborgs gader igen af liv, farver og feststemning, når årets store karnevalsoptog samler tusindvis af deltagere og tilskuere i byen. Nordjyllands Politi er klar til at understøtte en tryg og sikker oplevelse for alle.