Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

19. august 2019 10:00

99 vogntog kontrolleret


Tungvogncenter Nord (TCN) ved Nordjyllands Politi afholdt henover to dage, 13. – 15. august 2019, en større kontrolindsats. I alt 99 vogntog i det midtvestjyske og nordjyske blev kontrolleret, heraf flere dyretransporter.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Kontrollen var en såkaldt tværfaglighed tungvognkontrol, hvilket vil sige, at den blev foretaget i samarbejdet med Tungvogncenter Østs bremseprøvestand, Færdselsstyrelsen og Fødevarestyrelsen. Kontrollen var blandt andet rettet mod dyretransporter i Thisted, Herning og Aalestrup, der alle er lokaliteter for større slagterier.  

Den ansvarlige for Tungvogncentrets indsats, politikommissær Claus Kjær-Pedersen, oplyser, at betjentene kontrollerede 99 vogntogn, heraf var 14 af disse dyretransporter. Og politiet optog 16 rapporter vedrørende fejl og mangler, dimensioner, samt dokumentovertrædelse ved dyretransporter. 23 køretøjer blev indkaldt til syn, og tre sæt nummerplader blev inddraget. 

Claus Kjær-Pedersen er tilfreds med kontrollens samlede resultat. 

”Det er vigtigt for vores sikkerhed på vejene, at lastbiler er i forsvarlig stand. Vores primære fokus var fejl og mangler på alle typer lastbiler, men vi havde også fokus på dyrevelfærden i forbindelse med dyretransporter, sekundært kontrol af busser og andre lastbiler,” siger Claus Kjær-Pedersen.

Kontrollen fandt fortrinsvis sted i Midt- og Vestjylland samt i Nordjylland. 

 

Pressens kontaktperson: 

 Claus Kjær-Pedersen, politikommissær, Nordjyllands Politi, 4012 6286
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

2. juni 2026

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi anholder yderligere to personer i forbindelse med brande

Nordjyllands Politi har i dag, tirsdag den 2. juni, anholdt to personer i Midtjylland. Begge personer formodes at have haft en direkte rolle i brandattentaterne i henholdsvis Kølvrå den 26. marts og Dronninglund den 30. marts.

2. juni 2026

Nordjyllands Politi

Kobbertyverier i Frederikshavn

To kirkegårde beliggende i Frederikshavn er hen over den forgangne weekend blevet udsat for tyveriforhold i form af kobberkæder. Politiet håber på, at henvendelser fra offentligheden kan bidrage til sagernes opklaring.

1. juni 2026

Nordjyllands Politi

Knivstikkeri i Frederikshavn: Efterforskningen fortsætter

En 34-årig mand afgik i dag, mandag den 1. juni 2026, ved døden som følge af et knivstikkeri i Frederikshavn. Efterforskningen fortsætter, og der vil fortsat være afspærringer i området i nogen tid.