Spring til hovedindhold

Forslag

Nordsjællands Politi

Nyhed

3. september 2020 12:37

Dødsfald i misbrugsmiljø vækker bekymring

Nordsjællands Politi er bekymret over, at der i løbet af en uge er sket tre dødsfald i misbrugsmiljøet i Lyngby

I løbet af den seneste uge er tre personer, som er kendt i misbrugsmiljøet i Lyngby, døde, og det vækker bekymring hos Nordsjællands Politi.

- Der har i alle tre tilfælde været tale om uventede dødsfald. Derfor har vi en bekymring om, at der kan være noget enten dårligt stof eller noget særligt stærkt stof i omløb, siger politikommissær Henrik Sejer fra Nordsjællands Politi.

Nordsjællands Politi arbejder i øjeblikket på at finde ud af, hvilket stof der er tale om og opfordrer særligt folk i misbrugsmiljøet til at være opmærksomme i den kommende tid. Desuden vil Nordsjællands Politi gerne høre fra borgere, som har oplysninger om, hvilket stof der er tale om og, hvor det kan stamme fra.

Nordsjællands Politi kan kontaktes på telefon 114.

Pressekontakt

Telefon: 4133 1576

10. juni 2026

Nordsjællands Politi

To lokale projekter får Nordsjællands Politis forebyggelsespris

Nordsjællands Politis forebyggelsespris blev i dag uddelt for anden gang til to lokale og vigtige kriminalitetsforebyggende projekter. Priserne blev overrakt hos Nordsjællands Politi under overværelse af borgmestre og drivkræfterne bag projekterne.

12. maj 2026

Nordsjællands Politi

Læger idømmes betinget fængsel i sag om årelang svindel i lægehus

Tirsdag formiddag blev der fældet som i sagen, som har strakt sig over 21 retsdage.

23. april 2026

Nordsjællands Politi

Status på togulykken ved Hillerød

18 personer blev torsdag morgen kvæstet i en alvorlig togulykke nord for Hillerød.