Spring til hovedindhold

Forslag

Nordsjællands Politi

Nyhed

3. september 2020 12:37

Dødsfald i misbrugsmiljø vækker bekymring

Nordsjællands Politi er bekymret over, at der i løbet af en uge er sket tre dødsfald i misbrugsmiljøet i Lyngby

I løbet af den seneste uge er tre personer, som er kendt i misbrugsmiljøet i Lyngby, døde, og det vækker bekymring hos Nordsjællands Politi.

- Der har i alle tre tilfælde været tale om uventede dødsfald. Derfor har vi en bekymring om, at der kan være noget enten dårligt stof eller noget særligt stærkt stof i omløb, siger politikommissær Henrik Sejer fra Nordsjællands Politi.

Nordsjællands Politi arbejder i øjeblikket på at finde ud af, hvilket stof der er tale om og opfordrer særligt folk i misbrugsmiljøet til at være opmærksomme i den kommende tid. Desuden vil Nordsjællands Politi gerne høre fra borgere, som har oplysninger om, hvilket stof der er tale om og, hvor det kan stamme fra.

Nordsjællands Politi kan kontaktes på telefon 114.

Pressekontakt

Telefon: 4133 1576

20. maj 2025

Nordsjællands Politi

Tre lokale projekter får ny forebyggelsespris

Nordsjællands Politis nye forebyggelsespris blev i dag uddelt for første gang til tre lokale og nyskabende kriminalitetsforebyggende projekter. Priserne blev overrakt hos Nordsjællands Politi under overværelse af borgmestre og drivkræfterne bag projekterne.

9. maj 2025

Nordsjællands Politi

20-årig varetægtsfængslet sigtet drabsforsøg

20-årig varetægtsfængslet sigtet for drabsforsøg

24. april 2025

Nordsjællands Politi

Tre mænd tiltalt for knivdrab i Birkerød

Anklagemyndigheden ved Nordsjællands Politi har rejst tiltale i sagen, hvor en 23-årig mand døde efter adskillige knivstik.